Přípravy na Silvestra vrcholí. Od horských hotelů po vinné sklepy

Bořetice/Brno/Velké Karlovice - V restauracích, horských hotelech, ale i ve vinných sklepech – všude tam vrcholí přípravy na blížící se příchod nového roku. Nápor v těchto dnech ale zažívají hlavně prodejci alkoholu. Před Silvestrem mají až pětkrát vyšší tržby.

Stále více zájemců touží po netradiční silvestrovské oslavě. Do obliby se dostávají především vinné sklepy na jižní Moravě. „V Bořeticích je asi 265 vinných sklípků, přičemž pro návštěvníky je otevřeno 25 z nich,“ vypočítal širokou nabídku místní vinař Václav Surman. Lidé přijíždějí za živou cimbálovou hudbou a kvalitním moravským vínem. „Zájem mají hlavně lidé z měst, které tato turistika nejvíce láká,“ dodal Surman.

Novoroční oslava ve vinném sklepě vyjde až na 1 500 korun za osobu. V ceně pak bývá zahrnuta teplá večeře, studený raut, přípitek, a především ochutnávka deseti druhů jihomoravských vín. Většina sklípků je už ale těsně před Silvestrem obsazená. A nejinak je tomu i v horských hotelech.

Ve Velkých Karlovicích mají vyprodáno od srpna

Tradičně velké oblibě se těší horské hotely, které nabízí spojení silvestrovských oslav a zimního lyžování. „Nabízíme spojení s lyžováním či wellness, u nás se dá vždy něco dělat, a to za každého počasí,“ vyjmenovává výhody horských hotelů vedoucí karlovické Lanterny Antonín Škrabánek. Právě tady ale o zájemce nemají nouzi. Letos mají silvestrovský termín vyprodaný už od srpna.


Češi dávají přednost vodce, whisky a letos také karibským rumům
Zdroj: ČT Brno

„Na Silvestra budeme mít plno, lidé si dávali rezervaci 14 dní předem,“ konstatoval brněnský číšník Tomáš Valný. Restaurace po celém kraji přijímaly objednávky již od listopadu. Většina z nich bude o silvestrovské noci obsazená. Komu se nepodaří zajistit si místo v některém z podniků, stráví Silvestr doma. Pro tyto případy se řada lidí zásobuje. Poptávka roste především po alkoholu.

„Největší zájem je teď o karibské rumy. Jinak stále vede klasika: whisky, vodka a šumivé sekty,“ vyjmenovává nejoblíbenější pití Čechů jednatel velkoobchodu s alkoholem Jan Hykrda. Sám období konce roku přirovnává ke žním. „Čtyřikrát až pětkrát se znásobil počet zákazníků,“ odhaduje nárůst zájmu Hykrda. V konzumaci alkoholu lámou Češi o silvestrovských oslavách rekordy.