V Bohumíně mizí komíny, jeden po druhém

Řada bytových domů v Bohumíně se loučí s dnes již nevyužívanými komíny. Ty pozbyly svůj význam napojením domů na teplovod z Dětmarovic. Demolice již zahájila společnost ČEZ na svých bývalých plynových kotelnách, v blízké budoucnosti se ke stejnému kroku chystá i město.

Demolice v Bohumíně probíhají již od začátku září. Jako první šel k zemi komín v ulici Svatopluka Čecha v Novém Bohumíně. „Odstranili jsme nejprve část nefunkčního komínu, která převyšovala o 12 metrů štítovou stěnu panelového domu, k němuž je komín kotven. Pak jsme přistoupili k zakrytování horní části zbytku komínu,“ uvedl mluvčí společnost ČEZ pro severní Moravu a Slezsko Jaroslav Jurča.

Podobných demolic chystá ČEZ ještě několik. Součástí plánu je například komín v Alešově ulici, v roce 2014 se pak město rozloučí s komínem v ulici Štefánikova.

Město Bohumín nehodlá zůstat pozadu. Jako první přijde na řadu 30 metrů vysoký ocelový tubus v Okružní ulici číslo 1079. „Rozebrání komínu proběhne jako součást projektu likvidace zařízení starých a dnes již odstavených plynových kotelen. Komín zbouráme na jaře 2013,“ říká Ondrej Répás z majetkového odboru bohumínské radnice.

V dalších letech město plánuje, že nechá rozebrat zděné komíny u domů v ulicích Tovární, Jateční 1153 a na tř. E. Beneše 1155. Náklady na odstranění komínu pokryje výnos z likvidace zařízení zrušených kotelen.