Přerovské muzeum ukázalo skryté skvosty

Přerov – Přerovské Muzeum Komenského nabízí návštěvníkům skvosty ze svých sbírek. Závěrem roku je v rámci expozice s názvem Perly Muzea Komenského možné vidět i cenné předměty, které jsou běžné nepřístupné. Jedná se například o originální dopisy, nejčerstvější archeologické nálezy z předpolí Tyršova mostu nebo třeba prvotisk Pražské bible.

„Výstava obsahuje kolem stovky sbírkových předmětů, které se běžně nevystavují a které jsou ukryty před zraky návštěvníků v depozitářích. Podílelo se na ní devět kurátorů, kteří vybírali z muzejní sbírky obsahující 230.000 sbírkových předmětů,“ řekl ČTK pracovník muzea Lubomír Vyňuchal.

Jeden z největších skvostů této expozice je například torzo vzácného renesančního mramorového medailonu Elišky z Melic z roku 1492, který má průměr kolem 60 centimetrů a je jedním z mála na našem území. „Máme tady také prvotisk Pražské bible z roku 1488. Vystaveny jsou také dva originály konceptů dopisů Jana Amose Komenského z let 1661 a 1662. Jsou tady také vzácné mapy Moravy z 16. století. Na své si přijdou i ctitelé obrazů Zdeňka Buriana, představeny jsou zde tři originály málo známých obrazů,“ doplnil Vyňuchal.

Velkou část sbírky tvoří i archeologické nálezy. „Máme zde vystaveny dvě unikátní komorové kachle. Ty se právě vrátily z Masarykovy univerzity v Brně, kde byly odborně konzervovány, a veřejnost je může vidět vůbec poprvé v celé kráse,“ uvedl kurátor výstavy. Kromě toho jsou k vidění například šperky lukostřelců z pozdní doby kamenné či vzácné zlaté náušnice z období Velké Moravy.

Pro děti muzeum vydalo pexeso, pro dospělé pak katalog s fotografiemi a texty k jednotlivým exponátům. Výstava je otevřena v prvním patře přerovského zámku v prostorách takzvané zámecké pernštejnské kaple až do 14. dubna.