Lidé ve Svatobořicích slavili konec roku v exotických maskách

Svatobořice-Mistřín - Vstát brzy ráno, teple se obléct a vyrazit do sousední vesnice. Tak už podesáté vypadal silvestrovský den stovek lidí z mikroregionu Nový Dvůr na Hodonínsku. Novodobá tradice má pomoci utužovat přátelské vztahy mezi obyvateli jednotlivých obcí.

Tradiční pochod má podtitul Pochod za prasátkem. Důvod vysvětlila spoluzakladatelka pochodů Jaroslava Kundratová. „Vždy jedna ze šesti obcí mikroregionu připraví zabijačku. Z těch zbývajících pěti obcí za ní vyrazí pěšky,“ uvedla.

Letošními hostiteli byli obyvatelé obce Svatobořice-Mistřín. Tématem byl tentokrát „svět“ – obyvatelé každé z vesnic si tak oblékli masky symbolizující jednotlivé kontinenty. Nejdál to měli do hostitelské vesnice obyvatelé Ratíškovic. Přesto patnáctikilometrovou cestu absolvovalo více než 200 lidí.

„Cesta nám trvala tak dvě hodinky a šlo se krásně, protože sluníčko nám vyšlo, takže je to úžasné,“ řekla obyvatelka Ratíškovic Ilona Příkaská.

Cestou nechyběly zastávky s doprovodným programem, třeba v podobě místní dechovky. Do cíle – k hasičské zbrojnici v Mistříně – dorazilo před polednem celkem asi dva tisíce lidí. „Je úžasné, že se potkávají. Po cestě si povykládají lidé, kteří se třeba celý rok nevidí, jak v té dědině, tak mezi obcemi,“ míní Kundratová.

Také letošní Pochod za prasátkem dostál svému jménu. Místní tak mohli oblíbenou pálenku zajídat zabijačkovými specialitami. Do svých domovů se lidé rozešli až po setmění.