Od ledna „průkaz na dům“

Ostrava - Od ledna musí mít domy energetické štítky, které zájemcům o byty napoví, jak účty za topení zasáhnou jejich peněženku. Tím by už nemělo docházet k nepříjemném překvapení, kdy si lidé pronajmou či zakoupí byt a později zjistí, že se jim kvůli jeho energetické náročnosti bydlení výrazně prodraží.

Průkazy energetické náročnosti dokládají, že nová nebo právě zrenovovaná budova splňuje požadavky na energetickou náročnost. Při prodeji či novém pronájmu nabízí zájemci ověřenou hodnotu, ze které lze – při typickém užívání – odvodit roční náklady na energie. Jedná se o obdobu uvádění normované spotřeby u automobilu nebo například štítku s energetickou třídou na ledničce. Průkazy energetické náročnosti slouží k ochraně spotřebitele.

Průkazy budou zpracovávat energetičtí specialisté – odborníci autorizovaní Ministerstvem průmyslu a obchodu. Kontrolu správnosti zpracování průkazů má na starosti Státní energetická inspekce.

Nové energetické štítky musí mít od ledna všechny nové budovy, domy, které prošly výraznější stavební úpravou, a také je budou muset pořídit majitelé, kteří chtějí svou nemovitost prodat nebo pronajmout. Štítky se přitom dělí do sedmi kategorií označených písmeny A až G a jejich pořízení vyjde na několik tisíc korun. U domů s více byty by stačil jeden štítek pro celý dům, což by mělo majitelům bytu ulehčit situaci, kdyby chtěli svou nemovitost například prodat.

Průkaz energetické náročnosti nemusí mít budovy s energeticky vztažnou plochou do 50 m2, objekty určené pro bohoslužby (tedy například kostely, mešity či chrámy), objekty pro rodinnou rekreaci (tedy například chaty a chalupy) a průmyslové a zemědělské budovy se spotřebou do 700 GJ. 

Zákon, který je štítky zavádí, prohlasovali v září poslanci i přes veto prezidenta Václava Klause, který jej označil za zákon, který patří k nejhorším a nejškodlivějším zákonům ve svobodné společnosti, o jejichž podpis kdy byl jako prezident republiky požádán.

„Samotnou směrnici považuji za výsledek dlouhodobě chybné a dnes již postupně překonávané politiky nerozvážných závazků, které na sebe Evropská unie a její členské státy vzaly. Její aplikace výrazně prodraží výstavbu nejen nových veřejných budov, ale i soukromých bytů a domů. To zatíží rozpočty státu, krajů, obcí i jednotlivých domácností a zvýší též cenu bydlení, ztíží prodej bytů a celkově zatíží trh s nemovitostmi,“ uvedl Klaus ve svém odůvodnění.