Co čeká Jihomoravský a Zlínský kraj v roce 2013

Brno/Zlín - Jaké tresty padnou v metanolové aféře? Poctí jih Moravy svojí návštěvou papež Benedikt XVI.? Podobné otázky si teď kladou obyvatelé Jihomoravského a Zlínského kraje. Redaktoři ČT Brno zjišťovali, jaký bude rok 2013 a na co se těšit v následujících týdnech a měsících.

Metanolový proces

Nejzávažnější a nejsledovanější loňská kauza – metanolová aféra – měla epicentrum ve Zlínském kraji. Platit to bude i v novém roce. Právě tady se totiž má odehrát proces, jaký česká justice nepamatuje. Přibližně čtyři desítky pachatelů, srovnatelný počet obětí. Žalobci teď řekli dost a součty uzavírají.

„K soudu bychom se nedostali nikdy, pokud bychom si nestanovili jasnou časovou hranici,“ uvedl státní zástupce Jiří Zemek.

Zlín plánuje miliardové investice

Velké finále dlouhodobého úsilí čeká letos také stavebníky ve Zlíně, konkrétně v bývalém obuvnickém areálu nedaleko krajského sídla. Po rekonstrukci 32. budovy se do ní přestěhuje hlavní pošta. Ještě výraznější je vrcholící téměř miliardová proměna obřích dvojčat v sídlo krajské knihovny, muzea a galerie. A hned vedle staví Univerzita Tomáše Bati své nové Laboratorní centrum za více než půl miliardy korun.

Vizualizace Krajského kulturního a vzdělávacího centra ve Zlíně
Zdroj: City Work, Transat architekti, Zlínský kraj
Autor: City Work, Transat architekti, Zlínský kraj
Papež Benedikt XVI.
Zdroj: ISIFA/Getty Images
Autor: Franco Origlia

Příchod věrozvěstů si ve velkém připomene i jih Moravy. Kromě Velehradu se bude slavit hlavně v jihomoravských Mikulčicích. Tady oslavy vyvrcholí 25. května. Kraj na tuto událost vyčlenil přes 16 milionů korun.

„Stěžejní akcí bude ekumenická pouť na Slovanském hradišti v Mikulčicích. Doprovodných akcí bude celá spousta, v současné době se upřesňují termíny,“ uvedl mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.

Z vyhořelého kasina nové nákupní centrum

S novým rokem po dlouhých jedenácti letech zmizí z centra Brna chátrající budova vyhořelého kasina. Přezdívku „dům hrůzy“ si získala nejen svým zanedbaným vzhledem, stala se také útočištěm bezdomovců a narkomanů. Do jara se promění v nový obchodní dům s kancelářemi, fitness centrem a restauracemi.

Vizualizace obchodního centra Letmo na hlavním nádraží v Brně
Zdroj: OC Letmo
Autor: OC Letmo

Dokončení brněnského „mrakodrapu“

Brno bude mít nejvyšší budovu v České republice. AZ Tower bude vysoká „magických“ 111 metrů, o tři metry tak předběhne pražskou City Tower. Uvnitř budou nejen byty a kanceláře, ale také nová nákupní galerie, restaurace nebo fitness. Stavba by podle investora měla být dokončena do léta.

Vizualizace AZ Tower
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Opět rozkopané centrum Brna

Už těžko si Brňané dovedou představit léto bez rozkopaných ulic v centru města. V roce 2013 je na řadě Zelný trh. První dělníci si tam objeví už začátkem roku. Zelináři se dočasně přestěhují na Moravské náměstí, do dalších Vánoc by ale práce měly být dokončené. Rekonstrukci Zelného trhu město připravuje už od roku 2007, zdržely ji hlavně spory o vybudování podzemních garáží, se kterými se teď už nepočítá.

Vizualizace rekonstrukce Zelného trhu v Brně
Zdroj: RAW Atelier

Závody motorek

Max Biaggi, Carlos Checa - bez těchto hvězd se bude muset Brno letos obejít. Na závod superbiků totiž nejsou peníze. Masarykův okruh se ale už teď chystá na mistrovství silničních motorek. „Předprodej vstupenek je už v plném proudu,“ řekla ředitelka Automotodromu Brno Ivana Ulmanová. Velkou cenu Brna každoročně navštíví víc než dvě stě tisíc návštěvníků.

Hudební perly roku

Na jižní Moravě letos vystoupí například průkopníci hard rocku Deep Purple, kteří zahrají v srpnu v zámeckém parku ve Slavkově u Brna. Na festival Jazz Fest Brno přijede legendární jazzman a držitele 18 cen Grammy Chick Corea. Do brněnského klubu Fléda se chystá experimentální americká kapela Swans. Květen v brněnské Kajot Areně bude patřit vystoupení revivalové kapely The Australian Pink Floyd Show.

Brněnské fanoušky potěší také české popové a rockové stálice, například Kryštof, Jaromír Nohavica, Kabát nebo slovenská kapela Elán. V lednu přijede do Brna oslavit koncertem životní jubileum Marta Kubišová.

Fleret představují album O krásách Valašska
Zdroj: ČTK
Autor: Stanislav Zbyněk

Do Zlína v březnu zamíří metalová legenda Haloween a švédská skupina Sabaton. Koncem ledna tam oslaví 30. narozeniny valašská kapela Fleret.