Charitní kasička přilákala zloděje. Nechal v ní jen pár mincí

Brno - Neznámý zloděj zřejmě v noci na dnešek ukradl většinu peněz z kasičky pod Stromem republiky na náměstí Svobody v Brně. Podle ředitelky brněnského Červeného kříže, který tradiční sbírku pořádá, se doposud nestalo, aby zloději přestřihli zámek kasičky.

Zatím zloději vždy maximálně rozbili úzká okénka kasičky, která má tvar domku. „Tím se daleko nedostali a nemohli vzít tolik peněz. Toto se stalo opravdu poprvé,“ řekla ředitelka brněnské pobočky Červeného kříže Ivana Holásková.

O vykradení kasičky organizaci dnes ráno informovala policejní hlídka. Když se zástupci Červeného kříže na místo dostavili, našli na dně kasičky pouze hrstku mincí.

„Zloději sebrali hlavně všechny papírové bankovky,“ sdělila Holásková. Kolik peněz bylo v kasičce před krádeží, není možné zjistit. „Naposledy jsme ji vybírali v pondělí 31. prosince. Počítám, že ráno v ní mohlo být kolem tří až pěti tisíc korun,“ odhadovala.

Pracovníci charity kasičku opět zajistili zámkem, pod vánočním stromem zůstane až do 9. ledna. Červený kříž díky sbírce za prosinec vybral už 587 tisíc korun. Peníze půjdou na ozdravené pobyty pro nemocné děti, SOS dětské vesničky a podobné projekty.

Zloději pobouřili i obyvatele Kyjova

Charitní kasička se o těchto svátcích nestala cílem zlodějů poprvé. Vandalové řádili i v Kyjově. Ve čtvrtek 27. prosince tam čekalo nepříjemné překvapení na organizátory sbírky určené Nadaci pro transplantaci kostní dřeně. Ze všech peněz, které tam lidé v době kolem Vánoc vhodili, v kasičce zůstalo přesně 199 korun. Kolik peněz si pachatel odnesl, nikdo neví.

Kasičku na náměstí někdo vykradl už potřetí
Kasičku na náměstí někdo vykradl už potřetí

Ještě větší znechucení v lidech však vyvolala zpráva, která přišla jen pár hodin poté – drzí zloději odnesli provizorní kasičku, kterou pod vánoční strom v Kyjově umístili organizátoři sbírky namísto vykradené.