Potíže s procesem osamostatnění: Libhošť stále nemá hotovo

Libhošť - Také obyvatelé Libhoště na Novojičínsku si už loni v referendu vybrali samostatnost. Oficiálnímu vyhlášení nové obce však brzdí stále nedokončené majetkové vyrovnání s městem Nový Jičín. Nadšení obyvatel během roku poněkud vychladlo.

Možnost rozhodovat o svých věcech sami, na druhé straně spousta administrativy a zdlouhavého obíhání úřadů. Starostka Helena Šimíčková i přesto tvrdí, že měsíce strávené nad obnovením samostatnosti Libhoště stály za to.

„Některé věci by se daly řešit možná trošku jednodušeji a rychleji, ale v zásadě jsme věděli, že nás něco takového čeká,“ říká starostka Libhoště Helena Šimíčková.

Obci se i přes snížený výběr daní daří, už druhý rok hospodaří s přebytkem. Lidé se dočkali třeba nového obecního rozhlasu nebo zlepšení svozu odpadů. Obec čeká dokončení druhé části kanalizace.

Budova základní školy stojí na začátku a na dočasném konci procesu osamostatnění Libhoště. Tady lidé rozhodli v referendu o odtržení od Nového Jičína. Záležitosti spojené se školou teď brzdí uzavření finální dohody o vypořádání majetku s městem.

Škola získala dotaci na nové vybavení ještě v době, kdy patřila pod Nový Jičín. Pak ale přešla pod Libhošť. Úřady tak chtějí dotaci vrátit.

„Vzhledem k tomu, že škola neuskutečnila projekt, nahlásili jsme na příslušný finanční úřad podezření z porušení rozpočtové kázně,“ potvrzuje mluvčí Ministerstva školství Marek Zeman.

Nadšení lidí ze samostatnosti už v Libhošti trochu vyprchalo. Zatímco na první zastupitelstvo přišly desítky obyvatel, teď chodí někdy jen dva lidé. „Problém je, že vázne komunikace mezi obyvateli a vedením obce,“ tvrdí opoziční zastupitel Martin Hanzelka.

Starostka však míní, že zájem občanů o věci veřejné není vidět, protože jsou v zásadě spokojeni. „Bohužel, nedají to najevo,“ říká Šimíčková.

Libhošťané si vloni vybrali v anketě vlastní znak a prapor. Na jejich oficiální vyhlášení v poslanecké sněmovně obec už téměř půl roku čeká.