Řidička získala své auto zpět i bez složení kauce, pomohl jí městský soud

Brno - Běžná silniční kontrola se pro Lenku Šimkovou změnila v právní tahanici. Když ji 20. prosince loňského roku zastavila policejní hlídka, nepodařilo se jí nadýchat do alkoholtesteru. Odběr krve pak podmínila sdělením příslušného paragrafu, za což si vysloužila odtah auta a padesátitisícovou kauci. Městský soud se ale postavil na její stranu.

„Opakovaně jsem se snažila nadýchat do alkoholtesteru, bohužel marně. Bylo mi řečeno, že do něj dýchám nesprávně. Buď málo, nebo příliš krátce,“ popsala vzniklou situaci Šimková. S odběrem krve souhlasila, pokud jí ale policisté sdělí příslušný paragraf, kterým svůj test podmiňuje. „Později, když mě vzali na odběr krve, tak jsem řekla, že krev dám. Nicméně jsem chtěla vědět, jakým právem, dle jakého paragrafu. Když už se nechám rozpíchat, tak abych alespoň věděla proč,“ konstatuje Šimková.

Tímto jednáním si vysloužila zabavení řidičského průkazu a odtah auta. Navíc jí byla uložena kauce na horní hranici - padesát tisíc korun. „Policisté ženě uložili kauci, která má sloužit jako záruka, že se dostaví k projednání přestupku,“ vysvětlil jednání strážců zákona mluvčí krajských policistů Pavel Šváb.

Auto získá zpátky až po složení kauce ve výši 50 tisíc korun

Na místo se bezprostředně dostavil její přítel, který se nabídl, že auto odveze. Policie přesto trvala na odtahu vozidla. Jeho vydání pak policisté podmínili zmíněnou kaucí padesát tisíc korun a uhrazením nákladů za odtah. „Zjednodušeně řečeno: auto nebylo právně volné, protože nebyla uhrazena uložená kauce, tudíž s ním nemohl nikdo jiný disponovat,“ uvedl Šváb.

Z pohledu policistů jevila řidička, kterou hlídka zastavila ve tři hodiny ráno, zjevné známky toho, že by před jízdou mohla požít alkohol. Ačkoliv odběr krve nejprve odsouhlasila, po převozu si své rozhodnutí rozmyslela, a tím mařila jejich práci.

Díky předběžnému opatření získala řidička své auto zpátky. Zdarma

Začátkem roku vydal Městský soud v Brně předběžné opatření, ve kterém nařizuje vydání auta, a to bez jakékoliv platby. „Městský soud vydal předběžné opatření, kterým žalované společnosti Brněnské komunikace stanovil povinnost vydat žalobkyni předmětný osobní automobil,“ uvedla mluvčí brněnského soudu Gabriela Stočková.

Dnes si šla Lenka Šimková vyzvednout své auto z odstavného parkoviště. Podle jejího právního zástupce totiž nestálo předběžnému opatření nic v cestě. „V předmětném rozhodnutí chybí zachycení skutků a úvah, proč by se slečna Šimková měla vyhýbat přestupkovému řízení,“ vysvětlil nedostatečné argumenty k uložení kauce Michal Kincl.

Lenka Šimková chce policisty za zabavení auta žalovat. Jí samotné ale hrozí mnohatisícová pokuta a odebrání řidičského průkazu v případě, že u přestupkové komise nevysvětlí, proč nedokázala nadýchat do alkoholtesteru.