Vysoké denní teploty bruslařům nepřejí. Ani do budoucna

Brno/Lednice - Brněnská přehrada a zámecké rybníky v Lednicko-valtickém areálu, to jsou místa, která minulou zimní sezónu lákala desítky bruslařů každý den. Zatímco umělá městská kluziště fungují až do teplot okolo deseti stupňů nad nulou, přírodní led na hladině rybníků, řek i přehrad mizí.

Aktuální oteplení nahání strach hasičům i policistům, kteří pravidelně měří tloušťku ledu. Na Brněnské přehradě pokrývá hladinu led silný dvanáct centimetrů. „Nikdo nemůže stanovit bezpečnou tloušťku ledu na přírodní ploše, protože vrstva ledu je nesouměrná,“ vysvětluje rizika přírodního bruslení Petr Čermák, člen poříční jednotky Městské policie Brno.

Teplotně nadprůměrné počasí posledních dní bruslení v přírodních podmínkách příliš nepřeje. Celkově je letošní rok k milovníkům zimních bruslí nelítostný. Teplé dny budou počasí kralovat i nadále. „Teploty budou okolo čtyř stupňů nad nulou, odpoledne až devět stupňů,“ popsala víkendové počasí meteoroložka Ivana Záluská.

Městská policie varuje před bruslením na Brněnské přehradě

Vrstva ledu na přehradě je mokrá, nesouvislá. Na mnoha místech jsou v ledu díry a praskliny. V současné chvíli je tedy led na Brněnské přehradě nevhodný k bruslení a k jakémukoliv dalšímu pohybu po této vodní ploše. Městská policie proto upozorňuje všechny bruslaře či běžkaře, aby na ledovou plochu ještě několik dnů rozhodně nevstupovali.


Každý rok se ale najdou bruslaři, kteří doporučení nerespektují, i při vysokých teplotách vyrážejí na led. Svým nezodpovědným chováním tak přidělávají práci záchranářům.

Ode dna přehrady navíc stoupá teplá voda, kterou vytláčí sirovodík uložený v podloží. Tato teplejší voda pak může rozpouštět led. Policisté proto ani v nejbližších dnech nedoporučují bruslení na Brněnské přehradě.

Na bruslích až k minaretu? Letos zatím ne

Lednicko-valtický areál se díky možnosti bruslení snaží přilákat návštěvníky i v zimě. Zatímco v letních měsících je zájem o procházku parkem či plavbu na Dyji enormní, zimní měsíce jsou na počet turistů chudší. Část návštěvníků ale do zámeckého areálu loni nalákalo bruslení na přírodním ledu. Tuto zimní sezónu je ale situace jiná. Zámecké rybníky nemají dostatečnou vrstvu ledu.

Bruslit se loni dalo zdarma na Zámeckém nebo Mlýnském rybníku. Když teploty spadnou dostatečně pod bod mrazu, dá se bruslit také na zamrzlých slepých ramenech řeky Dyje. Na dohled slavnému minaretu se bruslařům nabízí romantické výhledy do parku. Návštěvníci tím získají také možnost dostat se až do míst, kam se běžně nepodívají.

Podívejte se, jak se v Lednicko-valtickém areálu bruslilo loni

Podobně teplé počasí lze očekávat i na začátku příštího týdne. Meteorologové předpovídají vysokou oblačnost a občasné srážky. „Na začátku ledna bývá v Jihomoravském kraji maximální průměrná teplota okolo dvou stupňů, takže se teď budeme pohybovat hodně nad normálem,“ uzavírá výhled počasí pro další dny meteoroložka Záluská.