Thriller České telelvize Occamova břitva má před premiérou

Ostrava - Thriller České televize Occamova břitva má před premiérou. Snímek režiséra Dana Svátka vypráví sugestivní a uvěřitelný příběh obyčejného manželského páru, který se shodou okolností stane svědkem zločinu. 8. ledna film v předpremiéře uvede ostravské Minikino, Česká televize pak v neděli 13. ledna na jedničce.

Není to žádná detektivka, ale thriller. Film plný vyhrocených situací, nečekaných zvratů a napětí si vysloužil název „Occamova břitva“. V obecném slova smyslu je to termín pro princip takzvané logické úspornosti. Pro snímek je to příhodné už jen pro tu skutečnost, že celé natáčení trvalo pouhých 12 dní.

Režisér Dan Svátek tvrdí, že celé natáčení tohoto filmu byla Occamova břitva. Narozdíl od současných hollywoodských thrillerů je Occamova břitva příběhem, který by mohl zažít každý z nás.

„Ukazuje obyčejné lidi, jako jsme my, kteří se shodou okolností ocitnou v nepravý čas na nepravém místě,“ říká dramaturg Martin Novosad. „Jde jim o život. Film je napínavý i pro diváka, který by se teoreticky mohl dostat také do takové situace,“ je přesvědčen Novosad.

Pro herce Ondřeje Sokola je to příběh o tom, jak v sobě najít odvahu a jít svědčit, ale taky o tom, jak se pod tlakem rozsype vztah hlavních hrdinů.

„Možná bude pro diváky zajímavé herecké obsazení, protože jsme do hlavních rolí obsadili Ondřeje Sokola, kterého spousta diváků zná spíše z komediální polohy,“ míní dramaturg. A jeho partnerkou je Zuzana Stivínová, která zase dlouhodobě žije ve Spojených státech a tímto filmem se po několika letech vrací.

Po dlouhé době se v českém filmu objeví i Ivan Franěk, který se úspěšně zabydlel v italské a francouzské kinematografii.