Pacienti rehabilitačních ústavů zdolali po svém kanál La Manche

Hrabyně - Pacienti dvou rehabilitačních ústavů v Hrabyni u Ostravy a v Kladrubech ve středních Čechách se dnes už podruhé v historii utkali v plavbě přes kanál La Manche. Ten nahradil plavecký bazén. Vzdálenost 33 a půl kilometru začali pacienti obou ústavů překonávat ve tři hodiny ráno. K pomyslnému břehu dorazí přibližně po 16 hodinách.

Pravidla štafety jsou jasná. Pořád se musí plavat a závodník musí zvládnout minimálně jednu délku bazénu. Pro některé pacienty je to heroický výkon.

Dvaatřicetiletý Richard strávil v Hrabyni několik měsíců po úrazu páteře. Díky místním rehabilitačním sestrám se z vozíku dostal až k berlím. A nyní k plavbě přes kanál. „Neopren mi trochu pomáhá s nadlehčením těla, protože nohama moc nezabírám. Všechno to tahám rukama,“ komentoval náročnost plavby bývalý pacient hrabyňského ústavu Richard Hédl.

Závodníky přijel povzbudit pokořitel skutečného kanálu La Manche a patron maratonu v Hrabyni Stanislav Bartůšek. „Obdivuju tyto plavce, ale i zákulisí rehabilitačního ústavu - dámy a slečny, které se starají o pacienty. Mám k nim obrovskou úctu,“ uvedl Bartůšek.

Hodinu a půl po startu už plavci společně uplavali téměř tři kilometry. Tempo si drželi i devět hodin po startu. Do cíle Hrabyňákům zbývalo okolo šestnácti kilometrů a vedli asi o půl kilometru před Kladrubami.

„Jsou tady pacienti různí, po mrtvici, po úrazech páteře, po traumatech končetin. Tento závod jim snad pomůže pochopit, že úraz, který se jim stal, je nemusí limitovat,“ řekla fyzioterapeutka Kateřina Bálková.

Kdo letos dorazí ke kanálu jako první, bude jasné až okolo půl sedmé večer. Vyhráli ale všichni, kdo se odhodlali. Podle terapeutů je každý přeplavaný bazén krokem na cestě k uzdravení.