Ostrava bude mít nový superpočítač

Ostrava – Superpočítač, výkonem srovnatelný přibližně s 2400 laptopy, bude od března v provozu v areálu Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava (VŠB - TUO). Pomůže posunout vývoj například v oblasti nanotechnologíí, ve strojírenství či dopravním průmyslu.

Ostravské superpočítačové centrum IT4Innovations získá příští rok v březnu očekávaný superpočítač. „Mám opravdu radost, že se roky příprav a práce konečně přetaví v hmatatelnou věc. Sen o tom, že nejvýkonnější superpočítač České republiky bude v Ostravě, se začíná plnit. Postupem času chceme významem a přínosem vědecké komunitě překročit hranice naší země,“ hodnotí úspěch a nastiňuje plány do budoucna rektor VŠB-TUO, Ivo Vondrák.

Superpočítač využijí vědci a také průmysl. „Chceme, aby byl využíván pro smysluplné úlohy, ze kterých bude mít prospěch jak česká společnost, tak věda a výzkum na evropské úrovni. Proto už v lednu vyhlašujeme grantovou soutěž o využití superpočítače, do které se mohou zapojit všichni vědečtí pracovníci z České republiky“, vysvětluje ředitel IT4Innovations Martin Palkovič. „Průmyslu superpočítač ušetří čas a pomůže vyřešit i takové problémy, které by bez něj byly řešitelné jen obtížně. Být rychlejší a nabízet kvalitnější výrobky a služby než konkurence, je v dnešní době klíčové pro úspěch každé firmy“, pokračuje Palkovič.

„Jsme rádi, že jeden z nejvýkonnějších superpočítačů střední Evropy dodá právě naše společnost“, komentuje Michal Martínek, generální ředitel společnosti BULL s.r.o. Tato firma vyhrála déle než rok trvající tendr, který VŠB-TUO na dodávku superpočítače vypsala. „Společnost BULL zaujala kvalitním technickým řešením, které je zároveň schopna realizovat za příznivou cenu“, komentuje výběr Branislav Jansík, ředitel superpočítačového centra. Hlavními kritérii výběru nového systému byla, vedle ceny, kvalita řešení, např. energetická efektivita. Celkové náklady na výrobu, instalaci a provoz superpočítače spolu s dvouletým pronájmem mobilního datového centra vyjdou na 90 mil. Kč.

Ostravský superpočítač vzniká ve dvou etapách. Společnost BULL dodává tzv. malý klastr („menší superpočítač“). V současnosti začíná nový tendr na dodávku finální části superpočítačové technologie tzv. velký klastr, který by v době svého dokončení měl patřit mezi sto nejvýkonnějších strojů světa.

Superpočítač bude umístěn ve speciálně upraveném kontejneru v porubském areálu Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava (VŠB - TUO). Je tam pro něj připraveno oplocené prostranství. Zkušební provoz superpočítače začne v květnu.