Venku je přes 6 tisíc vězňů, propouštění končí

Praha - Propouštění vězňů na základě vyhlášené amnestie se blíží ke konci. K dnešnímu poledni už opustilo káznice celkem 6 069 odsouzených. Od sobotního poledne se tak jejich počet zvýšil zhruba o 260. Ve zřejmě největší věznici v zemi, v Plzni na Borech, už propouštění také skončilo. Čerstvě amnestovaní se už podle policie stihli dopustit 66 trestných činů a přestupků.

Věznici ve Stráži pod Ralskem - opustilo 368 vězňů

Věznici na Borech - opustilo 250 vězňů

Věznici v Kynšperku nad Ohří - opustilo 359 vězňů

Věznici v Pardubicích - opustilo 247 vězňů

Věznici v Ostrově - opustilo 322 vězňů, propouštění zde skončilo

Věznici ve Světlé nad Sázavou - opustilo 278 vězeňkyň, propouštění zde skončilo

Věznici v Rapoticích na Třebíčsku - opustilo 280 vězňů, propouštění zde skončilo

Královéhradecký a Liberecký kraj - propouštění zde skončilo

V některých věznicích se počet propuštěných od soboty nezměnil. Na propuštění už nyní čekají pravděpodobně jen jednotlivci.


Z ženské věznice ve Světlé nad Sázavou se dostalo na svobodu i šest matek, které při výkonu trestu vychovávaly za mřížemi své malé děti.

Ministerstvo spravedlnosti původně odhadovalo, že po amnestii získá svobodu 7 416 vězňů. Rozdíl oproti počtu skutečně propuštěných může být podle úřadu v tom, že propočty zahrnovaly i ty, kteří si odpykávají další trest odnětí svobody. Amnestie vyhlášená prezidentem Václavem Klausem se podle ministerstva dotkne více než 32 tisíc lidí. Vedle vězňů a lidí s domácím vězením či obecně prospěšnými pracemi se vztahuje i na asi 14 500 podmíněně odsouzených a zastavuje některá dlouhotrvající trestní stíhání. 

 Jakl uvedl, že na závažné korupční kauzy se amnestie nevztahuje

Amnestie čelí kritice zejména proto, že by do kategorie zastavených stíhání mohly patřit některé ostře sledované kauzy. Prezidentův spolupracovník Ladislav Jakl ale dnes uvedl, že závažných korupčních kauz se amnestie podle svého pojetí netýká. Ústavní soud by mohl příští týden dostat návrh na zrušení části amnestie, který chystá skupina senátorů.

Podle serveru Aktuálně.cz se trestním oznámením v souvislosti s amnestií zabývá Městské státní zastupitelství v Praze. „Obdrželi jsme podání v souvislosti s amnestií, státní zástupce jej nyní vyhodnocuje,“ řekla serveru mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. Kdo oznámení podal a na koho, ale neuvedla. Někteří amnestovaní krátce po propuštění opět překročili zákon. Dohromady se dopustili od čtvrtku do soboty podle informací na webu policie 36 trestných činů a 30 přestupků. „Ve více než polovině případů šlo o majetkové delikty,“ uvedla mluvčí policejního prezidia Zuzana Součková. 

Až polovina propuštěných by se kvůli dalším přestupkům mohla za mříže vrátit

Část amnestovaných byla znovu zadržena i pro potyčky. Třeba v bytě v pražských Vršovicích zadrželi policisté amnestovaného vězně, který se v opilosti popral, pro podezření z přestupku. Muže poté pustili, ale on se po pár hodinách vrátil do bytu a ohrožoval lidi nožem. Den po propuštění na amnestii tak skončil zase za mřížemi, ve vazební věznici. Výzkumná pracovnice Institutu pro kriminologii a sociální prevenci Alena Marešová odhadla, že zhruba polovina propuštěných může skončit zpátky za mřížemi kvůli recidivě.