Na úřady práce míří stovky amnestovaných

Brno - Stovky propuštěných vězňů míří na úřady práce. V Brně proto úředníky na pobočkách posílili také pracovníci Probační a mediační služby, kteří amnestovaným radí, jaké dávky mohou získat a jakým způsobem.

Na otevření úřadu práce dnes ráno v Brně čekaly desítky lidí. Byl mezi nimi i Edgar Krejsi, který si před týdnem ještě odpykával ve věznici v Ostravě-Heřmanicích trest za výtržnictví. „Je to skvělé, osm měsíců jsem si odseděl, zbylé čtyři měsíce mi kvůli amnestii odpustili,“ popsal muž.

Na úřad práce dnes zamířil pro dávku mimořádné okamžité pomoci. „Dnes mi ji nedali, prý ji dostanu až ve středu. Prakticky tak teď nemám z čeho žít. Nemám nic. Těžko říct, co budu dělat. Tady je člověk odkázaný sám na sebe,“ stěžoval si propuštěný vězeň.

Právě kvůli očekávanému náporu amnestovaných posílili pracovníky úřadu práce také zaměstnanci Probační a mediační služby. „Předpokládáme, že tady budeme celý týden podle toho, jak se bude situace vyvíjet. Klientům, kteří si jdou pro dávky v souvislosti s prezidentskou amnestií, objasňujeme podmínky, které musí splnit, aby mohli čerpat dávku okamžité mimořádné pomoci,“ popsala Bronislava Havlová z pobočky Probační a mediační služby ve Vyškově.

Do brněnské pobočky úřadu práce dnes dorazilo zhruba 80 lidí. „Nápor potrvá zřejmě do středy, ale pro jistotu jsme na něj připraveni až do pátku,“ popsal vedoucí úřadu práce Brno-město Jiří Frolec. Dodal, že na úřadě k žádným potyčkám nedošlo. „Když je nějaký náznak napětí, tak práce kolegů z Probační a mediační služby nám potíže okamžitě pomáhá vyřešit,“ dodal.

Dávky pro amnestované mohou ministerstvo vyjít na více než 18 milionů

Jednorázově mohou propuštění vězni dostat až tisíc korun. O tuto dávku v hmotné nouzi mohou lidé žádat opakovaně – celková částka ale nesmí překročit 13 640 korun.Vedle dávky mimořádné okamžité pomoci mohou amnestovaní žádat také o podporu v nezaměstnanosti, pokud splní dané podmínky. Patří k nim třeba to, že člověk v posledních 12 měsících odváděl sociální pojištění. Podpora v nezaměstnanosti by v prvních dvou měsících činila asi 2 105 korun. Další dva měsíce by to byla polovina. Po zbytek podpůrčí doby by člověk bez práce pobíral 45 procent, což by bylo 1 457 korun.

Pokud by mimořádnou pomoc a průměrnou podporu v nezaměstnanosti dostalo 6 000 propuštěných vězňů, výdaje Ministerstva práce a sociálních věcí na ně by za jeden měsíc činily asi 18,6 milionu korun. Na druhou stranu ale Ministerstvo spravedlnosti věří, že amnestií ušetří. Za jednoho vězně za mřížemi totiž zaplatí 1 000 korun denně. Amnestie teď odhadem ušetří asi sedm milionů denně.

Prezident Václav Klaus vyhlásil amnestii na Nový rok při příležitosti 20. výročí vzniku České republiky. Brány věznic by podle odhadu mohlo opustit více než 7 000 odsouzených. Na svobodu vyjdou lidé ze všech českých káznic. V zemi bylo do amnestie za mřížemi zhruba 23 tisíc lidí.

Hlavní fakta

  • Prezident Klaus za své vlády vůbec poprvé vyhlásil amnestii.
  • Klaus promíjí nevykonané nepodmíněné tresty do výše jednoho roku.
  • Prezident promíjí vězňům starším 75 let až 10leté tresty.
  • Klaus zastavil neskončená trestní stíhání starší 8 let v případě činů, za které hrozí trest do 10 let.
  • Amnestie promíjí podmíněné tresty osobám starším 70 let a podmíněné tresty nepřevyšující 2 roky.
  • Taktéž prezident promíjí tresty domácího vězení a obecně prospěšné práce osobám starším 70 let a osobám nepřevyšujícím tresty 2 roky.