Rekonstrukci valtické nemocnice brzdí spory o vlastnictví

Valtice - Stará okna, kterými uniká teplo, zničená venkovní fasáda nebo nevyhovující střešní krytina. To je aktuální stav valtické nemocnice, ve které funguje léčebna dlouhodobě nemocných. Rekonstrukce je ale v nedohlednu, hlavním tématem je totiž aktuální spor o vlastnická práva.

Řád milosrdných bratří, dřívější majitel valtického kláštera, v němž funguje tamní nemocnice, se postavil proti prodeji areálu. Ten teď patří Jihomoravskému kraji, který jej chtěl prodat nemocnici. Dohoda s krajem byla na spadnutí, ale zastavila ji stížnost řádu. Právní spory o vlastnictví tak oddalují potřebnou rekonstrukci.

„Klášter je pro nás velmi významný. Je to mateřský klášter pro všechny provincie severně od Alp,“ vysvětlil historický význam valtického kláštera představený milosrdných bratří pro Čechy a Moravu Martin Macek.

Řád podal loni k břeclavskému soudu stížnost, ve které žádá o určení vlastnictví objektu. Majetek si nárokuje především morálním právem. Řád spravoval klášter až do 1. září 1949, kdy byl církevní majetek převeden na stát. „Areál nemocnice ve Valticích byl převeden na kraj po zrušení okresních úřadů v roce 2003,“ popsal převod bývalého kláštera mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement. Nemocnici i s léčebnou dlouhodobě nemocných tu pak střídavě provozovala valtická a břeclavská nemocnice.

„Řádu se příliš nelíbí, že kraj přišel k tomuto majetku bez práce. Byl na něj převeden státem. Teď na tom chce kraj prodejem vydělat 38 milionů. Považuji to za nemorální,“ konstatoval Macek. Řád milosrdných bratří je vlastníkem například přilehlého kostela sv. Augustila. Pokud by získal také klášterní areál, má připravený projekt, který počítá se zřízením hospicu, ubytovací kapacity pro poutníky nebo s obnovením klášterní komunity. V době podání žaloby navíc nebylo jasné, zda se na areál nebude vztahovat církevní restituce. „Nelíbilo se mi, že navzdory blokačnímu paragrafu chtěl kraj areál prodat. Chtěli jsme převod minimálně oddálit do doby, než bude vyřešený restituční zákon,“ dodal k postupu řádu milosrdných bratří Macek.

V loňském roce se ale stát vyjádřil jasně: církvím se nebudou vracet obecní ani krajské majetky. Na seznamu je také areál ve Valticích. Přestože tento spor s církevní restitucí přímo nesouvisí, spor o vlastnická práva brzdí tolik potřebnou rekonstrukci. „Ten soudní proces může trvat sedm až deset let. Bohužel v tomto provizorním stavu nejsme schopni provést rozhodující investice,“ poznamenal k současné situaci jednatel Nemocnice Valtice Pavel Rosenberg.

Nemocnice by chátrající budovu ráda opravila, ale bohužel jí nepatří. Ačkoliv provizorní údržbu nemocnice stále zajišťuje, nemůže si dovolit nejistou investici ve větším rozsahu. Kvůli běžícímu soudnímu sporu na ni odmítá dát peníze i kraj. Břeclavský soud vydal už loni v lednu předběžné opatření, které zabraňuje Jihomoravskému kraji nakládat s klášterním areálem, dokud nebude zcela rozhodnuto o vlastnictví budov.

Valtická nemocnice má v záloze připravenou i krizovou variantu. „Pokud by soudní proces měl opravdu trvat roky, připravujeme se na výstavbu nové nemocnice ve Valticích. Během dvou let bychom mohli zahájit výstavbu a tyto prostory bychom opustili. Havarijní stav nemovitosti by nás k tomu stejně donutil. Nová nemocnice je ale samozřejmě krizová varianta,“ popsal poslední možné řešení sporu Rosenberg.

Historie kláštera a nemocnice ve Valticích

Historie nemocnice a kláštera milosrdných bratří ve Valticích začíná roku 1605, kdy valtický pán Karel I. z Lichtenštejna při návratu z Itálie přivedl několik řeholníků řádu milosrdných bratří do předměstského špitálu. Založení kláštera mělo zprvu provizorní charakter. Řádoví bratři bydleli po domech, neboť první stavební akce se zřejmě týkala pouze budovy špitálu. V roce 1668 byla hotova jak jednopatrová budova konventu, tak budova špitálu s 12 lůžky pro nemocné. Hospitální konvent ve Valticích patří k nejstarším u nás. Díky počáteční dataci 1605 je starší než konventy v Praze nebo Brně.

Zdroj: stránky města Valtice a valtické nemocnice