Amnestovaní vězni klepou na dveře olomouckých úřadů

Olomouc - K sociálním kurátorům a na Úřad práce v Olomouci zamířily desítky amnestovaných vězňů. Většina z nich žádá o mimořádnou pomoc – tedy tisíc korun, zároveň chtějí příspěvek na bydlení. Sociální kurátoři jim pomáhají najít místo v ubytovnách nebo v azylových domech.

Sedmdesátiletý Ľudevít Jano si odseděl tři roky, tvrdí, že za to, že se popral. Čekalo ho ještě dalších deset měsíců za mřížemi, minulý čtvrtek v noci ho z ostravské věznice propustili.

„Nemám kde bydlet, takže něco sháním. Nemám ani jídlo, navíc jsem nemocný, měl jsem pět infarktů,“ uvedl amnestovaný vězeň Ľudevít Jano.

O víkendu přespával na ubytovně, přes den se toulal po Olomouci. A takových lidí jsou desítky. Úřady se začínají plnit.

V pondělí v deset hodin dopoledne čekalo před dveřmi sociálních kurátorů v Olomouci zhruba deset lidí.

Sociální kurátoři byli v pohotovosti i přes víkend, v době největšího náporu amnestovaných jim pomáhají i kolegové z dalších oddělení. „Počet lidí, kteří se u nás propuštěnými vězni nyní zabývají, je teď výrazně vyšší,“ uvedl vedoucí sociálního odboru Michal Majer. Připravený je i olomoucký pracovní úřad. „Peníze pro ně máme nachystané, jinak děláme, co můžeme,“ uvedl ředitel olomoucké pobočky Jiří Šabata.

Z olomoucké vazební věznice zatím propustili 67 lidí, z nedalekého Mírova čtyři. Největší problém je podle sociálních pracovníků zima. Azylové domy a noclehrány jsou totiž obsazené a mnozí amnestovaní nemají kam jít.