Krajské nemocnice zveřejnily čekací doby

Frýdek-Místek - Nový kloub musí dostat pacient nejpozději za rok. Takové nařízení vlády musí od nového roku splnit nemocnice i pojišťovny. A čekací doby musí zdravotníci dodržet i u  dalších výkonů. Za jak dlouho se ale pacient dostane na řadu, zveřejňovat nemusí. Moravskoslezské nemocnice to přesto udělaly a frýdecko-místecká navíc zveřejnila i ceny, které bude účtovat pojišťovnám.

Nové koleno za 80 tisíc, standardní cementovaná kyčel za 55 tisíc korun. Maximálně tolik peněz bude frýdecko–místecká nemocnice požadovat po zdravotních pojišťovnách.

„Určitě něpůjdeme výš. A všichni si mohou vyhodnotit, zda to je, nebo není výhodné. Já se však domnívám, že proti předchozímu období to je výhodnější,“ uvedl ředitel Nemocnice Frýdek-Místek Miroslav Přádka.

Pověřená vedoucí odboru zdravotnictví krajského úřadu Hana Buryová sdělila, že vedení kraje bude s ostatními řediteli jednat o podobném, možná i stejném postupu.

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) ale zatím vůbec neví, v nejbližších dnech ani vědět nebude, kolik zákroků nakonec bude schopna jednotlivým nemocnicím zaplatit.

„Budeme chtít cenové nabídky od všech zařízení a teprve potom budeme rozhodovat, v jaké výši a v jakém počtu budeme slmouvy uzavírat,“ dodal Michal Vojáček z VZP Ostrava. 

I když to nemusí dělat, daly už všechny krajské nemocnice na webové stránky, jak dlouho bude pacient v jejich zařízení na který zákrok čekat. Asi nejdiskutovanější je státem garantovaný maximálně rok u totálních endoprotéz.

„Přibývají nám akutní indikace k operacím, a to hlavně kyčelním, průměrně tak dvě týdně, taktéž přibývají úrazové indikace. Takže operační program se může změnit a čekací doba prodloužit,“ vysvětloval primář ortopedie Nemocnice Frýdek-Místk Petr Kozák. Frýdeckomístečtí ortopedi museli totální endoprotézu kyčle dělat i letos na Silvestra. Na operačním stole se neplánovaně ocitl Zdeněk Červenka, který upadl na ledu.

Čekací doby zatím na svých stránkách nezveřejnila ostravská městská nemocnice ani žádná z nemocnic sítě Agel.