Do zrekonstruované Janotovy vily se vrátila muzejní knihovna

Opava - Po rozsáhlé rekonstrukci se otevírá veřejnosti Knihovna Slezského muzea v Opavě. Oprava Janotovy vily trvala více než rok a stála 20 milionů korun. Kvalitní badatelské služby a snadnou dostupnost titulů teď nabízí tato nejstarší muzejní knihovna v Česku.

Na 30 krejcarů přišel uživatele knihovny Slezského zemského muzea celoroční poplatek v roce 1814. Právě tehdy muzeum v Opavě vzniklo. Opravu důstojných prostor se vzácný knižní fond dočkal až nyní – v čerstvě rekonstruované Janotově vile.

„Při rekonstrukci se podařilo objevit původní barevnost. Průzkumem se odhalila světle zelená barva fasády. Objevila se i jiná překvapení, například dřevěný strop v badatelně,“ řekl ředitel Slezského zemského muzea Antonín Šimčík.

Před rekonstrukcí čekal čtenář na svou vyžádanou knihu třeba celý den, dnes se svého požadavku dočká během několika minut. „Před rekonstrukcí jsme se potýkali s problémem, že jen část fondu, asi pětina, byla umístěna přímo v budově Janotovy vily. Čtenáři si dávali požadavky předem a knihy se donášely z okolních budov,“ uvedla vedoucí Ústřední knihovny Slezského zemského muzea Jitka Štěrbová. Doplnila, že původní dřevěné police nahradily moderní posuvné regály. A knihy teď mají ideální podmínky - vlhkost 55 procent, teplotu 15 až 20 stupňů.

„Nyní tak máme přímo v budově asi 250 tisíc knih, což představuje 4,5 tisíce kilometrů polic,“ shrnula Štěrbová. Ředitel muzea ještě doplnil, že čtenáři se mohou těšit na rozšířenou nabídku časopisů ve studovně.

Slezské zemské muzeum čeká po opravách Janotovy vily další výrazná investice. Nový centrální depozitář by měl přijít na několik desítek milionů korun.