Hlučné akce v centru: Pokuty organizátory neodradí

Brno - Náměstí Svobody hostí během roku desítky hlučných kulturních i sportovních akcí. Hlasitá hudební produkce netěší především obyvatele domů v centru města. Rekordní hluk zaznamenali hygienici při finálovém zápasu brněnské Komety. Za něj dostal organizátor i pokutu. Od pořádání dalších akcí jej ale neodradila.

„V minulém roce jsme měřili čtyři akce. Většinou to bylo na základě stížností občanů. Každé naše měření skončilo nadlimitně,“ uvedl vedoucí odboru obecné a komunální hygieny pro Brno Miroslav Staněk. Zároveň potvrdil, že některé akce pořádané na náměstí Svobody jsou slyšitelné nejen ze Zelného trhu, ale také až od hlavního nádraží.

„Z pozice pořadatele je recept jediný: v centru města nic nepořádat. Zákon je napsán tak, že už samotné projetí tramvaje přes náměstí zvyšuje hluk natolik, že už není možné nic dalšího pořádat,“ podotkl majitel agentury Pavel Bartošek. Právě tento pořadatel dostal od krajské hygienické stanice pokutu 300 tisíc korun za překročení hlukového limitu při finále hokejového zápasu brněnské Komety. Po následném odvolání se pokuta snížila na 25 tisíc korun.

Jaký je hlukový limit?

Hlukový limit je v denní době stanoven hranicí 50 dB. Pokud zvuky obsahují i tzv. tónovou složku, je limit snížen na hranici 45 dB. Jedná se ale o zprůměrovanou hladinu na osm hodin měření. Ve špičkách může být hluk i výrazně vyšší.

Mezi hlučné akce, které se loni konaly na náměstí Svobody, patří například finále hokejové extraligy s Kometou Brno (9.–19. dubna), Motor Fest Brno (14.–16. srpna), koncert k výročí pivovaru (12. října) nebo Brněnské Vánoce 2012  (30. listopadu–23. prosince).


„K největšímu překročení hlukového limitu došlo v loňském roce u akce Fandíme Kometě. Místo pětačtyřiceti decibelů bylo naměřeno téměř osmdesát. Aby si to člověk dokázal představit: lidé se přitom neslyší ani na vzdálenost jednoho metru,“ popsal rekordní hluk na náměstí Svobody Staněk.

Ačkoliv jsou obyvatelé náměstí Svobody na hlasitější prostředí zvyklí, někdy hlučná hudební produkce zaskočí i je. „Většinou se snaží dodržet noční klid, ale jsou i případy, jako například jedna párty soukromého rádia, kdy se nám ještě o půl druhé chvěla skla v oknech,“ postěžovala si na nekázeň organizátorů Radka Krupičková, která žije v domě na náměstí už osmým rokem.

Kvůli hluku senior pobodal Ondřeje Hejmu

Příliš hlučný koncert kapely Žlutý pes na brněnském náměstí Svobody si v minulosti vyžádal i zranění. Pětašedesátiletý senior vystoupil během koncertu 18. září 1993 na pódium a loveckým nožem bodl frontmana skupiny Ondřeje Hejmu do břicha. Jako důvod uvedl nervozitu z hlasité hudební produkce. Zbraň nezasáhla vnitřní orgány, proto zdravotní stav zpěváka nebyl vážný. Za své jednání byl muž potrestán dvouletou podmínkou.


Náměstí Svobody není dispozičně vhodné pro hlasité koncerty

Hygienici vidí kámen úrazu v dispozicích hlavního brněnského náměstí. „Náměstí Svobody je takový menší vybetonovaný dvorek, který je ze všech směrů uzavřený zástavbou,“ popsal nevýhodu místa Staněk. Jedním z možných řešení je přesun akcí na jiná brněnská náměstí, například na Moravské, které není tak uzavřené. Podle organizátorů hokejových přenosů bude ale Moravské náměstí v požadovaném termínu blokováno prodejními stánky.

„Historicky se lidé vždy scházeli na náměstí,“ argumentuje pořadatel Bartošek, proč podle něj není možné přesunout velké komerční akce například na výstaviště. Vedení města vidí řešení v legislativní úpravě, která by Brnu umožnila udělit některým akcím hlukovou výjimku. Mimořádná vyhláška by pak organizátory vybraných akcí uchránila před případnou pokutou. „Právníci Turistického informačního centra zkusí vymyslet legislativní návrh, který jsem ochotný projednat s poslanci v Praze,“ řekl k vyjednávání starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka (ODS).

Organizátor hokejových přenosů i přes udělenou pokutu zvažuje další akce. I letos by rád na náměstí Svobody přenášel hokejové play-off s Kometou Brno.

Hlučná obec Ostrovačice

Problémy s hlukem nejsou jen výsadou velkých měst. Ostrovačice na Brněnsku jsou dokonce jednou ze tří nejhlučnějších obcí v republice, alespoň podle aktuální Zprávy o životním prostředí. Městys, který z jedné strany obklopuje dálnice D1, trpí nejvíc právě hlukem z dopravy. V místech, kde je limit 60 dB, hlásil měřicí přístroj hodnoty kolem pětapadesáti decibelů.