Věra Špinarová míří do pražské Sasazy. A plánuje koncert za koncertem

Ostrava - Jedné z nejoblíbenějších českých zpěvaček Věře Špinarové, která zpívá už čtyřicet let, začíná další nabitý pracovní rok. Ve čtvrtek 10. ledna vystoupí se skupinou Adam Pavlík Band ve vyhledávaném pražském klubu Sasazu.

„Je to výzva, protože do toho klubu chodí převážně velmi mladé publikum,“ říká zpěvačka, která v minulém roce vyprodala i pražskou Lucernu. „Vystupovala v podstatě všude. Koncertem v Sasazu si chce splnit další sen,“ uvádí organizátoři koncertu. „Posluchači se mohou těšit na tradiční hity i na nové písně, které nikdy veřejně nezpívala,“ slibují.

Jako hosté s ní poprvé vystoupí čtyři členové Janáčkovy filharmonie Ostrava, se kterými teď zpěvačka zkouší ve zkušebně v Krmelíně. Filharmonici ji doprovodí i na turné, na kterém se jako host objeví také Petr Bende.

Ještě v lednu ji čekají koncerty v Břeclavi, v Brně, v Prachaticích či v Luhačovicích. Na jaře se chystá na velké koncertní turné po celé republice. Pro její krásný a sytý hlas jí někteří lidé říkají česká Janis Joplin. To v podstatě potvrdil i slavný anglický rockocký a bluesový zpěvák Joe Cocker, který ji v roce 2007 pozval jako hosta na svůj koncert v Ostravě.

I když je Věra Špinarová silně připoutána k Ostravě, pochází z Pohořelic u Brna. Ještě jako malá školačka se přistěhovala s rodiči do Ostravy, kde její otec přijal práci na šachtě. Vyučila se v oboru chemička-prádelní čištění, ale toto povolání nevykonávala ani den. Celý život se živí zpěvem, který se nikdy neučila. Chodila jen do houslí a sama se učila na kytaru. Už ve čtrnácti skládala první písničky. Kariéru odstartoval v patnácti letech úspěch v pěvecké soutěži, kterou pořádal Kulturní dům v Ostravě-Porubě. Dostala se do celostátního kola a všiml si jí také skladatel a hudeník Ivo Pavlík, který se ujal její kariéry a později se s ní také oženil.