Soud převzal obžalobu na Jaroslava Šebestu, který zabil prchajícího muže kuší

Ostrava - Případ muže z Chotěbuzi, který loni v dubnu zabil kuší devětatřicetiletého Roma Martina Hospodiho, kterého spolu s dalšími muži nachystal na svém pozemku, bude projednávat Krajský soud v Ostravě. Soudce Miroslav Mucha potvrdil Deníku, že převzal obžalobu na střelce - Jaroslava Šebestu. Státní zástupce ho viní z těžkého ubližení na zdraví s následkem smrti. Hrozí mu až šestnáct let vězení. Hlavní líčení by podle soudce mohlo začít v polovině letošního roku.

Konflikt se odehrál před domem, ve kterém má obžalovaný Šebesta posilovnu. Osudného dne si všiml, že kolem domu obcházejí čtyři muži. Považoval je za zloděje. Hájí se tím, že kuši si vzal na obranu a zastrašení zlodějů. Ti začali utíkat. Šebesta však vystřelil a trefil Hospodiho, který běžel k autu, do hlavy. Ten za několik dní zemřel v nemocnici.

Tragédie vyvolala nepokoje mezi Romy, kteří tvrdí, že šlo o rasistický útok. Na obranu Šebesty zase vystoupili pravicoví extrémisté. Vznikla i petice na jeho podporu.

Šebesta trvá na tom, že se bránil před zloději, kteří prý na jeho majetek útočili opakovaně. Tvrdil, že rozhodně nemířil na hlavu. Hospodi se prý však v rozhodné chvíli sehnul a tak k neštěstí došlo. Státní zástupce, který podal obžalobu, však této verzi neuvěřil.

Server Romea.cz. zveřejnil jinou verzi. Hospodi a další tři muži prý považovali Šebestův dům za neobydlený, hledali staré železo do sběrny. Nechtěli prý krást. Když je Šebesta nachytal, rasisticky jim nadával a vyhrožoval smrtí. Útočník údajně nechtěl ani zavolat záchrannou službu.

Jak to skutečně bylo, to bude předmětem hlavního líčení u krajského soudu.