Je čas vyměnit dálniční známku a zapomenout na výmluvu na osobu blízkou

Ostrava - S novým kalendářním rokem přichází i nové povinnosti a změny pro řidiče. Do konce ledna musí vyměnit staré dálniční známky. A do konce roku mají mít všichni řidiči v České republice jednotný řidičský průkaz s logem EU. Od 19. ledna končí také výmluvy řidičů na osobu blízkou.

Ceny dálničních známek zůstaly stejné jako loni. Roční stojí patnáct set, desetidenní tři sta deset korun. Právě na ně se na začátku roku zaměří dálniční policie a celníci, kteří můžou nově zastavovat auta i během jízdy.

Vloni zjistili celníci v Moravskoslezském kraji přes devět set případů, kdy řidiči neměli v pořádku dálniční známky. Pokuty na místě mohou dosáhnout až pěti tisíc korun, ve správním řízení až sto tisíc. Přesto se mezi řidiči rozmáhá přelepování těchto kolků.

Jak přelepování funguje? „Dálniční známku nechají přilepenou na tom papírku, pak ji zakoupí a pomocí průhledné lepicí fólie vylepí. Po použití dálnice známku slepí, poté použije na jiné vozidlo nebo přes internet prodá dál,“ popisuje referent celníků Petr Svoboda.

Do finále jde i výměna řidičských průkazů. Tentokrát vydaných mezi 1. lednem 2001 a 30. dubnem 2004. Jen v Ostravě se změna týká více než jednadvacetitisíce řidičů.

A od 19. ledna skončí možnost odvolání se při přestupku na osobu blízkou.
V případě, že provozovatel vozidla neprokáže, že v danou chvíli neřídil on, bude za přestupek zodpovědný. „Tuto změnu vítáme. Za prvních deset měsíců loňského roku jsme měli nahlášeno skoro dva tisíce přestupků a téměř polovinu jsme odložili vzhledem k výmluvě na osobu blízkou,“ uvedla mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

A jedna pozitivní zpráva pro řidiče na závěr. Od letošního roku můžou všichni majitelé řidičského průkazu skupiy B řídit také skútr o objemu sto dvacet pět kubíků.