Zlínská spánková laboratoř pomáhá lidem od nespavosti i chrápání

Zlín - Spánková laboratoř pod plicním oddělením zlínské nemocnice Tomáše Bati pomáhá lidem s poruchami spánku od dubna roku 2005. Za tu dobu ji navštívilo více než 1 500 pacientů. Spánková medicína totiž patří k nejrychleji se rozvíjejícím lékařským oborům.

„Vydatným chrápáním jsem budil celou rodinu. Všichni to považovali za normální – prostě chlap chrápe. Ale pak se mi začaly objevovat výpadky dechu,“ popsal prvotní problémy se spánkem pacient centra spánku František Kolář. Podobných případů mají ve zlínském centru spánku desítky. Nejčastěji přicházejí pacienti s problémy chrápání, na což je upozorňují jejich bližní. Mnohem nebezpečnější než samotné chrápání jsou právě noční zástavy dechu, při kterých se přestane okysličovat organismus. Tím rapidně vzroste riziko infarktu nebo mozkové příhody.

Podobné problémy je možné řešit operativně nebo pomocí tzv. přetlakové terapie. Přetlak totiž pomáhá rozšířit ve spánku dýchací cesty. Pacient dostane na spaní speciální dýchací masku, která může pokrývat jen nosní oblast, nebo i ústa. „V současnosti sledujeme dvě stovky pacientů s přetlakovou terapií. Pacient by pak měl i doma spávat se speciální maskou napojenou na přetlakový přístroj,“ uvedla lékařka Marta Vránová.

Proč vyrazit do spánkové laboratoře?

Častým důvodem návštěvy centra spánku je nespavost. A to v jakékoliv ze tří forem: poruchy usínání, probouzení se v průběhu noci nebo časné ranní probouzení. Opakem jsou problémy s nadměrnou denní spavostí. „Usínal jsem, kde jsem si sednul. Jak jsem se zastavil, tak mě to bralo,“ zavzpomínal na období únavy pacient František Kolář. Pacienti spánkovou laboratoř vyhledávají i při potížích s tzv. neklidnými nohami ve spánku. Problémy se spánkem se mohou výrazněji projevovat například u lidí pracujících na noční směny.


Léčbu přetlakovou terapií podstoupil také Jakub Kužela, u něhož problémy začaly také obyčejným chrápáním. Pak se ale přidaly četné zástavy dechu. „Musíte se s přístrojem naučit usínat a sžít se s ním. Po týdnech jsem si zvykl. Efekt léčby je pro mne zásadní – cítím se odpočatější, spánek má o sto procent lepší kvalitu,“ pochvaluje si terapii Kužela. Výhodou je také velikost přístroje, který se dá přenést v kufříku.

Vstupní vyšetření ve spánkové laboratoři přijde pacienta na víc než tisíc korun. Následná vyšetření, přístroj i maska za desítky tisíc korun jsou už hrazeny pojišťovnou. Fakt, že vstupní vyšetření se ve zlínském centru platí, je v republice ojedinělý. Nemocnice proto aktuálně vyjednává s pojišťovnou, aby i zlínští pacienti mohli absolvovat vyšetření zdarma.