Brněnská neziskovka vyučila v Zambii nové pekaře, krejčí a elektrikáře

Brno – Desítky nových absolventů v oborech elektrikář, kuchař a krejčí se vyučily v jihoafrické Zambii díky brněnské neziskové organizaci Njovu. Dobrovolníci pomáhají mladým lidem z této rozvojové země získat učňovské vzdělání a práci. Třiadvacetiletá Eunice Mebelo získala ještě během pětiměsíčního kurzu práci v pekárně.

Eunice Mebelo musela kvůli problémům v rodině odejít ze školy už v šesté třídě. Nevěřila, že se do školy ještě někdy vrátí, díky kurzu neziskové organizace Njovu cestu zpět našla. „Byla jsem tak nervózní, že jsem téměř nemohla mluvit. Ruce se mi třásly tak, že jsem se skoro nezvládla podepsat,“ popisovala svoji cestu na vstupní pohovor do kurzu čerstvě vyučená pekařka.

Šikovné studentky si všimli i majitelé pekárny, kde byla na praxi, a rovnou jí nabídli práci. V Zambii, kde je více než polovina populace nezaměstnaná, je to velký úspěch. „Jsme nadšení z toho, že většina studentů vzala tuto příležitost vážně. Do studia tito mladí lidé vložili spoustu energie,“ ocenila studenty koordinátorka projektu Lucie Hrabcová.

Brněnská organizace působí v malé vesnici Katongo na západě země. Za tři roky chce učňovské centrum v oborech elektrikář, kuchař a krejčí vyučit 600 studentů. „Mladí lidé v Zambii nemají téměř žádnou možnost, jak získat praktické dovednosti, které by jim umožnily rozjet vlastní podnikání. Cílem projektu je dát jim příležitost postavit se na vlastní nohy. Snažíme se, aby byli v budoucnosti schopni uživit sebe a svou rodinu a aby jejich život nebyl závislý na něčí pomoci,“ vysvětlila důvod založení učňovského centra ředitelka Njovu Vendula Jičínská. Kvůli nedostatečnému vzdělání lidé často zůstávají na venkově, kde se živí zemědělstvím nebo prodejem na trhu.

Projekt se snaží studenty motivovat k vlastnímu podnikání

„Bez plánů, jak začít své vlastní podnikání, studenty nepustíme ke zkouškám. Pokud si studenti nebudou své příležitosti vyhledávat sami, nepomůže jim ani dobré vzdělání. Když nebudou aktivní a nepřijdou s originálním nápadem, nemají v Zambii šanci uspět,“ vysvětlila Hrabcová.

Brněnská neziskovka vyučuje obory pekař, krejčí a …Brněnská nezisková organizace Njovu se zaměřuje na dlouhodobé projekty, které mají zvýšit šance mladých obyvatel Zambie na trhu práce. Organizace buduje vzdělávací centra pro děti ulice, které tak zařazuje zpět do běžného života. Mezi jejich projekty patří Vzdělávací centrum pro děti ulice Chibolya v jedné z nejchudších lusackých čtvrtí, nízkoprahové centrum ve čtvrti Ngombe, které nabízí preventivní volnočasové aktivity pro sociálně ohroženou mládež, a především učňovská centra v oborech pekař, elektrikář a krejčí pro znevýhodněnou mládež v málo rozvinutých oblastech Zambie.


/*json*/{"map":{"lat":-14.093957177836,"lng":30.498046875,"zoom":4,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/