Na vyřízení voličského průkazu je už pozdě. Zájem byl větší než na podzim

Ostrava - Lidé, kteří nebudou v době voleb doma, ale prezidenta volit chtějí, měli dnes do čtyř hodin odpoledne poslední možnost vyzvednout si voličský průkaz. Ten jim umožní vybrat si svého kandidáta i mimo místo trvalého bydliště. Nejčastěji toho využili mladí lidé, kteří pracují v Brně nebo v Praze.

Do fronty na voličský průkaz se postavil i Petr Mrkvica. V pátek i v sobotu bude mimo Ostravu, ale o právo ovlivnit volbu prezidenta přijít nechce. Vyřízení žádosti mu zabralo pět minut.

Zájem o voličské průkazy je několikanásobně vyšší než při říjnových volbách. Více žadatelů bylo vedle Ostravy i v Karviné a Bohumíně.

„Oproti krajským volbám je nárůst evidentní,“ uvedla mluvčí Bohumína Lucie Balcarová. A potvrdila to i její kolegyně z Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. „Zájem mají především mladší lidé, hlavně studenti, kteří studují či pracují mimo domov,“ uvedla Jana Pondělíčková.

Někteří na poslední chvíli vyřizovali průkazy, aby mohli volit, jiní budou doma, ale k urnám jít nesmí. Jen v Moravskoslezském kraji se týká tisíců lidí, například Slováků, kteří nemají české občanství.