Díky Čechům mají na Haiti pitnou vodu

Brno – Pouhé dvě studny pro celou vesnici. Až tři hodiny chůze pro pitnou vodu. Tak vypadal ještě před třemi roky život v oblasti Baie de Henne na karibském ostrově Haiti. Situaci pomohl vyřešit dar z vesnice Blatnice pod Svatým Antonínkem na Hodonínsku. Místní lidé zaslali zemětřesením zničenému Haiti prostřednictvím projektu Praga-Haiti automobil Praga V3S, který slouží pro přepravu vrtné soupravy. Navíc do oblasti pravidelně vyjíždí skupiny dobrovolníků budovat studny.

Na počátku myšlenky pomoci Haiti stál farář Blatnice pod Svatým Antonínkem Zdeněk Stodůlka, který má na ostrově bývalého spolužáka. Od něj se dozvěděl o špatné situaci v zemi a rozhodl se jednat. „Dnes můžeme pomoc pro Haiti počítat už v milionech korun. Možná už to bude i k deseti milionům,“ popsal vývoj projektu Praga-Haiti Stodůlka.

Už v roce 2009 odjel na Haiti první automobil Praga V3S s nástavbou typu „skříň“ a montážní dílnou, který pomáhá v přepravě místních lidí, potravin i materiálu po ostrově, kde často chybí silnice. Ty stávající jsou mnohdy v havarijním stavu. O rok později pak následoval druhý automobil stejného typu. Tentokrát však s nástavbou „sklápěč“ a vrtnou soupravou, která měla posloužit k vybudování dvaceti studní s pitnou vodou. Tento počet už přesáhli, a místní tak mohou docházet pro vodu už ke dvaadvacáté studni zbudované českými dobrovolníky. Podle Stodůlky ale projekt zdaleka není u konce. „V únoru by měla odjet další skupina vrtačů,“ dodal Stodůlka.

Praga V3S V3S (Vojenský třítunový speciál) je terénní nákladní automobil, který se začal vyrábět v roce 1953. Byl určen především pro armádu. Automobil, který zvládne i náročný terén a je snadno opravitelný, se přestal vyrábět v 80. letech.

zdroj: wikipedie.cz


Budování studen ale není levná záležitost. Cena se pohybuje od deseti tisíc korun až do stovek tisíc. „Oblast je geologicky neprobádaná, takže například až na místě zjišťujeme, jaké je tam podloží,“ uvedl Stodůlka. Průměrně se ale cena jedné studny pohybuje okolo sto dvaceti tisíc korun.

Pohoří na jihovýchodě HaitiRepublika Haiti je stát ležící v západní části ostrova Hispaniola v Karibském moři v souostroví Velké Antily. Na východní části ostrova se nachází Dominikánská republika. Hlavním městem je Port-au-Prince a počet obyvatel přesahuje osm milionů lidí. 12. ledna 2010 byl ostrov zasažen silným zemětřesením a počet obětí tehdy přesáhl dvě stě deset tisíc lidí.

Zdroj: wikipedie.cz


V polovině prosince se z oblasti vrátil i velitel zatím poslední skupiny, která na Haiti vrtala, Jan Komínek. Ačkoliv se Čechům podařilo udělat celkem osmnáct vrtů a dokončit sedm studen, práce je podle něj pořád dost. „Dalo by se tam vrtat pořád. I teď musí lidé pro vodu chodit daleko,“ řekl Komínek.

Největší odměnou podle Komínka je, když se studnu podaří dokončit. „Když po třech dnech práce studnu dokončíme, místní lidé zpívají i tancují. To je pro nás největší odměna,“ dodal Komínek.