Ostravský obvod Poruba nakoupil čističky vzduchu do školek

Ostrava - Předškolákům v Ostravě-Porubě by se mohlo o trochu lépe dýchat. Radnice totiž do svých školek koupila čističky vzduchu. Ty snižují množství prachu v ovzduší a školky je můžou používat celoročně. Za přístroje zaplatil městský obvod přes 700 tisíc korun.

Porubská radnice přístroj koupila do všech svých 19 mateřinek. Ve školce v Sokolovské ulici vzešla iniciativa od rodičů předškoláků. „Věříme, že to přispěje ke zdraví dětí a také učitelek,“ uvedla ředitelka Zlatuše Peterková.

Starosta Poruby Lumír Palyza shrnul, že 73 čisteček přišlo obvod na 740 tisíc kourn. „15 procent jsme ušetřili díky tomu, že jsme přístroje vysoutěžili v elektronické aukci,“ uvedl Palyza.

Jedna z porubských školek si čističky vzduchu pořídila už loni, peníze na ně darovali sami rodiče. A spokojenost je velká. „Lepší kondice dětí se odrazila i na docházce. Ta při používání čističky vzrostla o 10 až 15 procent,“ řekla ředitelka školky v ulici Oty Synka Pavla Kučerová.

Někteří lékaři ale upozorňují, že ani čistička nedokáže zázraky. „Čističky mohou mít drobný efekt na snížení prašnosti v místnosti, avšak neléčí alergie ani průduškové astma,“ uvedl primář Pneumologie a ftizeologie Městské nemocnice Ostrava Radovan Kozel.

O čistší vzduch usilují i další ostravské školky. Někde dětem pomáhají třeba speciální inhalátory.