Na jižní a východní Moravě získal nejvíce hlasů Miloš Zeman

Brno – V prvním kole přímé volby prezidenta získal na jižní Moravě a ve Zlínském kraji nejvíce hlasů Miloš Zeman. Na východní Moravě ho podpořilo 26,2 procenta voličů, na jihu 25,8 procent. V obou krajích se na druhé místo probojoval Karel Schwarzenberg. Oba kandidáti se utkají ve druhém kole prezidentských voleb, které se budou konat za dva týdny.

Ve Zlínském kraji naprosto jasně zvítězil Miloš Zeman s 26,2 procenty hlasů. Karel Schwarzenberg ztratil osm procent. Na jižní Moravě získal Miloš Zeman 25,8 procent hlasů, následoval ho Karel Schwarzenberg s 21,97 procenty.

Karel Schwarzenberg ale předehnal Miloše Zemana ve velkých městech České republiky -mimo jiné také v Brně a ve Zlíně. V Brně získal Karel Schwarzenberg více než 32 procent hlasů. Druhý Miloš Zeman na něj ztratil téměř 10 procent. Ve Zlíně se na rozdíl od Brna odehrával těsnější souboj. Karel Schwarzenberg vedl s 28,5 procenty, druhý Miloš Zeman získal podporu 23,9 procent voličů.

Zajímá vás, jak dopadl váš kraj, okres nebo obec? Aktuální výsledky z jednotlivých krajů, okresů, obcí a okrsků už nyní aktuálně na webu volby.cz.


Kandidáti na prezidenta ve 2. kole
Zdroj: ČT24

Komisaři měli sečteno krátce po čtvrté hodině

Nejrychleji měli hotovo komisaři ve vojenském újezdu Březina, kde volili pouze tři oprávnění voliči a členové komise s voličskými průkazy. Sedm volebních lístků sečetli během pár minut. První kolo nemělo v Březině jednoznačného vítěze – po dvou hlasech získali Taťána Fischerová, Miloš Zeman a Jiří Dienstbier. Jeden hlas dostal Jan Fischer.

V Březině stoprocentní účast, ale i ostatní místa v kraji hlásila rekordní zájem voličů. Dalším jihomoravským rekordmanem v zájmu o prezidentskou volbu je malá obec Zhoř na Brněnsku, kde hlasovalo více než 75 procent oprávněných voličů.