Volbu prezidenta si nenechala ujít ani 107letá Vlastimila Češková

Jarcová (Vsetínsko) – Když chodila na základní školu, ve třídě visel portrét císaře Františka Josefa. O pár let později zažila dnes 107letá Vlastimila Češková návštěvu prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka ve Valašském Meziříčí. Obyvatelka Jarcové na Vsetínsku si pamatuje všechny československé a české prezidenty a ujít si nenechala ani historicky první přímou volbu nové hlavy státu.

„Volit prezidenta je taková slavnostní událost. Záleží i na nás, na dědině,“ podělila se o svoje dojmy z přímé volby vůbec nejstarší volička ve Zlínském kraji.

Už za dva měsíce oslaví Vlastimila Češková dokonce 108. narozeniny – narodila se totiž 2. března 1905. Pamatuje si nejen habsburskou monarchii a portréty císaře pána ve třídách, ale také všechny československé a české prezidenty. Ráda vzpomíná třeba na návštěvu Tomáše Garrigua Masaryka ve Valašském Meziříčí, na kterou se jela podívat.

Letos poprvé nezamířila do školy, kde se nachází volební místnost, ale komise přišla za ní. „Tam je to v prvním patře a já bych to asi nezvládla. Možná kdyby nebyla zima, tak bych to zkusila,“ řekla s úsměvem.  Jen co se trochu oteplí, chce vyrazit na zahrádku na krátkou procházku.