Jih a východ Moravy zasáhlo silné sněžení

Brno - Silné sněžení od časných ranních hodin zasáhlo jih a východ Moravy. V Brně už od rána vyjíždějí sypací vozy, které se snaží uklidit hlavní tahy tak, aby zabezpečily provoz městské hromadné dopravy. Sníh leží od ranních hodin také na dálnici D1 v okolí Brna a na D2 mezi Brnem a Břeclaví. Tam dokonce došlo kvůli sněžení k havárii kamionu, který zablokoval jeden jízdní pruh.

Řidiči jezdí opatrně

Za dnešní dopoledne evidovali policisté na jihu Moravy kolem 50 dopravních nehod. Ty byly v naprosté většině případů způsobené právě silným sněžením. Asi nejvážnější byla nehoda kamionu na dálnici D2 u Břeclavi, která zablokovala jeden jízdní pruh. V nedalekých Hruškách pak došlo i ke kolizi sypače. Na Zlínsku byla situace o poznání klidnější.

Silnice na jižní Moravě jsou sjízdné jen s velkou opatrností. Silničáři je posypali ještě před příchodem sněžení. Cesty jsou většinou mokré nebo s vrstvou rozjetého sněhu. Na trasách, které nejsou udržovány kvůli ochraně přírody chemicky, to klouže. Na většině míst regionu sněží.

Uježděná vrstva sněhu krytá posypem komplikuje dopravu na některých místech Blanenska, Vyškovska, Hodonínska a Znojemska. Jde především o silnice druhých a třetích tříd v přírodně chráněných lokalitách Moravský kras, Bílé Karpaty a Podyjí.

Ujetý sníh od dvou do pěti centimetrů pokrývá cesty druhé a třetí třídy na Vsetínsku, na horách je pak vrstva sněhu vysoká až do 12 centimetrů. Na ujetý sníh nebo zmrazky ale motoristé narazí i v jiných okresech, zejména na regionálních tazích a na vozovkách ve vyšších polohách. Silnice jsou sjízdné, ale jen se zvýšenou opatrností.

Ve Zlínském kraji je zataženo a sněží nebo padají sněhové přeháňky. Místy fouká slabý vítr. Teplota se pohybovala od minus šesti do minus tří stupňů Celsia. Podle výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu bude v regionu sněžit nepřetržitě až do úterního rána. Napadnout má deset až 20 centimetrů nového sněhu.

„Od rána sněží a ještě bude. Není to ale žádná tragédie. Na úsecích ošetřovaných chemicky je vrstva sněhové kaše, ostatní odklízíme převážně pluhem. Namístě je ale maximální opatrnost, pod čerstvým sněhem se mohou objevit ledové plotny,“ řekl Jaromír Kořistka ze Správy a údržby silnic Valašska. Regionální tahy na Valašsku pokrývá dvou- až deseticentimetrová vrstva sněhu, nového připadlo asi pět centimetrů.

Doprava v Brně s problémy

Doprava ve výše položených částech Brna se potýkala s problémy. Například směrem do Kohoutovic uvízl jeden z autobusů a na místo musela vyrazit vyprošťovací technika. Trolejbusové linky číslo 37 Dopravní podnik města Brna odkláněl přes Rybnickou ulici. Spoje do Kohoutovic, Líšně a na Vinohrady nabíraly zpoždění.

Havarovaný kamion na D2
Havarovaný kamion na D2
Více fotek
  • Havarovaný kamion na D2 zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4292/429178.jpg
  • Sníh dělá problémy v kopcích zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4292/429127.jpg
  • Pod sněhem je i dálnice zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4292/429126.jpg
  • Sníh zůstává i na silnicích v Brně zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4292/429124.jpg
  • Na dálnicích zůstává sníh zdroj: ČT Brno http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/43/4292/429123.jpg