Nová Pláň volila Franze, Mírov knížete, Jiříkov Fischera

Ostrava - Česko má za sebou první přímou volbu prezidenta. Do jejího druhého kola postoupil bývalý premiér Miloš Zeman a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. O tom, kdo z nich bude zemi z Pražského hradu reprezentovat, rozhodnou voliči za dvanáct dní.

Jména Miloš Zeman, Jan Fischer, Jiří Dienstbier nebo Karel Schwarzenberg lovili v sobotu komisaři z volebních uren nejčastěji. Ne však v Nové Pláni na Bruntálsku. V jedné z nejmenších obcí v republice vyrazilo k volbám nejvíce lidí v Moravskoslezském kraji – 94,5 % a většina z nich chtěla na Hradě Vladimíra Franze.

Naopak v krajském městě v Ostravě přišlo k urnám jen podprůměrných 53 % voličů a podle jejich hlasů by měl být prezidentem Miloš Zeman.

A stejně tak v Karviné, kde byla jedna z nejmenších účastí ze všech velkých měst v republice - jen 46 %. Vůbec nejméně lidí v kraji přišlo v Jiříkově na Bruntálsku  - jen 40 % a zvolili by Jana Fischera. Karel Schwarzenberg naopak skončil v Ostravě a celkově v Moravskoslezském kraji až na čtvrtém místě za Jiřím Dienstbierem a Janem Fischerem. Na prvním místě byl jen v Karlově studánce a v Bernarticích nad Odrou.

Naopak kdyby rozhodovali o hlavě státu jen lidé z Olomouce, prezidentem by se stal Karel Schwarzenberg.

Ale i v Olomouckém kraji skončil ministr zahraničí až čtvrtý, i přesto, že uspěl na Mírově. Volilo ho tam skoro 300 vězňů, které zřejmě oslovila Schwarzenbergova podpora amnestiím.

Volby se neobešly bez incidentů. V Karviné někdo z místnosti ukradl vlajku a ve Frýdku-Místku došlo k šarvátce mezi voliči dvou kandidátů, na jejímž konci byl utržený knoflík na kabátu.

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg mají teď čas do příštího pátku, aby znovu přiměli voliče vhodit do uren lístek s jejich jménem. A příležitost budou mít i v dalších dvou televizních debatách České televize. První z nich se bude vysílat ve čtvrtek z pražského paláce Hybernia v osm hodin na ČT1 a ČT24.