Policista v databázi zjišťoval informace na přítele své neteře

Brno - Policejní databáze místo seznamky. Takovou zkušenost má Michal Ryšavý. Rodina jeho bývalé přítelkyně totiž využila příbuzného u policie a nechala si zjistit, co Ryšavý v minulosti dělal nebo zda někdy neměl pletky se zákonem. Podle Generální inspekce bezpečnostních sborů se jedná o přestupek, podle Ryšavého jde o trestný čin.

Generální inspekce bezpečnostních sborů řeší ročně až desítky případů zneužití policejních databází. Neveřejné záznamy o lidech, které mají sloužit výhradně k vyšetřování kriminálních činů, tak policisté využívají nepřípustně pro soukromé účely. Za vynášení citlivých informací potrestala inspekce například i brněnského policistu, který v evidenci prověřoval partnera své neteře.

Michal Ryšavý se od své dnes již bývalé přítelkyně dověděl, že si ho její rodina nechala takzvaně prolustrovat. Matka dívky požádala svého bratra pracujícího u policie, aby prověřil mladíkovu případnou kriminální minulost. Ryšavý přiznává, že to byl nakonec i jeden z důvodů, proč se jeho vztah s přítelkyní rozpadl.

„Zjistili o mně, že jsem byl v minulosti napaden nebo že mi byl odcizen automobil,“ popsal Ryšavý detaily z jeho života, které byly díky policejním záznamům známé celé rodině jeho bývalé přítelkyně.

Policista, který měl rodině informace poskytnout, vyhledání nijak nepopíral. „Pan policista mi řekl, že je to normální věc, že pro svou rodinu udělá cokoliv. To mě dost zarazilo,“ dodal Ryšavý.

Věc nechtěl nechat jen tak. Stěžoval si proto na celou záležitost u Generální inspekce bezpečnostních sborů. Ta ovšem k jeho překvapení uzavřela celý případ jako kázeňský přestupek. „V tomto konkrétním případě zpracovatel rozhodl, že se nejedná o trestný čin. Posuzuje se řada hledisek. Jedním z nich je i společenská nebezpečnost. Zjišťuje se, za jakým účelem se daný policista dopouští daného trestného činu,“ uvedla mluvčí policejního inspektorátu Radka Sandorová.

Policista Miloslav Kos tak i nadále pracuje na jednom z oddělení brněnské policie. K celému případu se odmítl vyjádřit.

Michalu Ryšavému se ale závěr inspekce nelíbí. Za narušení svého soukromí žádá přísnější trest. „Jestliže se jedná o prověřování na popud rodinného známého, nebo dokonce rodinného příslušníka, tak je to v příkrém rozporu s pravomocemi toho policisty,“ uvedl advokát Tomáš Soukup.

Zdá se navíc, že případ není ojedinělý. Minulý týden inspekce za podobný delikt obvinila velitele policie v Unhošti na Kladensku – měl vynášet policejní data svým známým. Ve službě skončí a za zneužití pravomoci mu hrozí až pět let vězení.