Střílející strážník zůstává ve službě. Vedení města věří v zákonnost zákroku

Karviná - Smrtí údajného lupiče skončil zásah hlídky strážníků na benzínové stanici na okraji Karviné. Muž měl ohrožovat obsluhu nožem, jeden z městských policistů jej přitom zastřelil. Případ vyšetřují  policisté. Vedení města i strážníků za svými muži stojí a z běžné služby je nestáhlo.

Operační středisko poslalo tříčlennou hlídku strážníků k ohlášenému přepadení čerpací stanice u obchodního centra v Karviné. Hlídka tam dorazila ještě v době, kdy byl útočník uvnitř. Podle dostupných inforamcí se dvaatřicetiletý muž odmítl vzdát a s nožem v ruce si vzal obsluhu jako rukojmí. Jeden ze strážníků pak na něj nejméně dvakrát vystřelil. Muž na místě zemřel.

Mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová sdělila, že podobný incident se u karvinské policie ještě neodehrál.

Strážníci odmítají k případu sdělovat podrobnosti. Vyšetřování převzala republiková policie. „Předběžně jsme už vyslechli všechny svědky, kteří se případu účastnili,“ uvedla mluvčí karvisnké policie Zlatuše Viačková.

 
Podstatné důkazy by vyšetřovatelům mohly poskytnout kamerové záznamy. Ty mají policisté k dispozici jak z benzínové stanice, tak z malé přenosné kamery, kterou jsou hlídky karvinských strážníků standardně vybaveny.

Zástupce ředitele karvisnké městské policie Václav Ožana zdůraznil, že střelec i jeho kolegové zůstávají ve služebním poměru a na jejich pracovním zařazení se nic nemění.

„Chci věřit a ze svého pohledu jsem přesvědčen, že jejich postup byl zákonný,“ prohlásil náměstek primátora Karviné Petr Bičej.
 
Podobný incident se ale na stejné stanici odehrál už před 12 lety. Tehdy se zbraní v ruce útočil státní policista. Jeho kolega, který byl náhodou uvnitř, jej zastřelil.

Policejní inspekce tehdy zákrok hlídky vyhodnotila jako oprávněný. Verdikt o úterní střelbě karvinských strážníků vynesou krajští kriminalisté, kteří případ nejpozději během čtvrtku převezmou.