Mladí cukráři bojovali o Priessnitzův dortík

Jeseník - Budoucí cukráři v Jeseníku bojovali o Priessnitzův dortík. Kromě českých studentů dorazili i soutěžící z Polska a Německa. Jejich úkolem bylo předvést své nejlepší dovednosti sladkého řemesla.

Porota se chystá degustrovat originální dorty - mořský svět nasladko, marcipánové mušle, barevné korály, ryby z karamelu, koráby z čokolády.

Rozhodčí hodnotí vzhled, čistotu práce, ocení i zajímavý nápad. Nejdůležitější je ale chuť.

„Na této chuti se, myslím, negativně odrazilo použití různých náhražek. V soutěži by měly být čerstvé a kvalitní suroviny,“ podotkla rozhodčí z Asociace kuchařů a cukrářů České republiky Pavlína Berzsiová u jednoho z dortů.

Nejvíce oslovil porotu dort Hany Parmové. Zaujal je harmonií chutí a precizností. „Téma nás zaujalo a chuť z toho vyplynula. Dali jsme tomu tropický nádech,“ uvedla vítězka Hana Parmová, která přijela z Frenštátu pod Radhoštěm.

U druhého místa rozhodla originalita a náročná práce. Lucie Gintherová jako jediná vytvořila ryby z foukaného karamelu.

„Bylo to hodně náročné, strávila jsem celý den s karamelovou lampou,“ konstatovala Lucie Gintherová z Jeseníku, který vytvořila druhý nejlepší dort.

Celkovým pořadím zamíchaly další disciplíny. Zdobení perníčků a modelování čokoládové mašle – to byly další dva úkoly, které museli soutěžící zvládnout před zraky rozhodčích. Na každý z nich měli hodinu.

Soutěž o Priessnitzův dortík má za úkol zviditelnit obor cukráře. Hlásí se do něj čím dál méně dětí. Sladké řemeslo má přitom velkou perspektivu. Žádný kvalitní cukrář se podle profesionálů na trhu práce neztratí.