Veletrhy cestovního ruchu lákají na duchovní památky a cyklistiku

Jižní Morava/Zlínsko - Na brněnském Výstavišti dnes začínají veletrhy cestovního ruchu Go a Regiontour. Letos se výrazně rozrostla nabídka středoevropských turistických destinací, nejde už tedy jen o podnik českých a moravských regionů. Přijede 800 vystavovatelů, pro veřejnost je veletrh otevřený od pátku do neděle.

Kromě tradiční nabídky veletrhu přicházejí pořadatelé i s jednou novinkou, kterou je RegFoodFest, gastronomický festival s premiérovou prezentací vína, kávy a regionálních specialit. „Vyznavači gastronomické turistiky mají šanci cestovat za chutěmi v jednom pavilonu. Kromě specialit z českých a moravských regionů zde bude i maďarská kuchyně,“ uvedl ředitel veletrhů Miloň Mlčák. Návštěvníci mohou ochutnávat i nakupovat.

Duchovní turistika láká zájemce především z Itálie

Letošní 1150. výročí příchodu Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu nabídne turistům i návštěvníkům mnoho akcí spojených s tímto výročím. Právě kvůli cyrilometodějské misi je letošní společný průvodce moravských krajů zaměřený na sakrální památky Moravy a Slezska.

Centrem samotných oslav se stane Velehrad na Slovácku – poutní místo, které se každoročně může pochlubit stotisícovou návštěvností. Centrála cestovního ruchu Východní Moravy upozorňuje také na zvyšující se zájem o moravské kostely a chrámy hlavně ze strany Italů. Jedná se často o movitější turisty, kteří se rádi ubytují v luxusním hotelu a neváhají v regionu utratit větší objem peněz.

„Církevní turistika je v Itálii fenomén, který uvádí každoročně do pohybu sedm set padesát tisíc Italů. Dvě třetiny z nich cestují po Itálii, ale třetina z nich vyráží do zahraničí,“ uvedl Luboš Rosenbegr, bývalý ředitel České centrály cestovního ruchu v Itálii. Česká republika je podle něj těmito turisty zatím spíše ignorována. „Italští turisté jsou ale zvědaví a lákají je nové destinace. Téma výročí Cyrila a Metoděje je rozhodně zajímavé a mohli by na to slyšet,“ dodal Rosenberg.

Podle Rosenberga je církevní turistika v České republice novým produktem. „První čísla ale hovoří o tom, že vloni přijelo až čtyři sta turistů přes cestovní kanceláře, které se na církevní turistiku zaměřují. Podle provozovatelů kanceláří byli v Česku velmi spokojeni,“ uvedl Rosenberg.

K výročí se připravuje také film

Chystaný celovečerní film Cyril a Metoděj – Apoštolové Slovanů má zachytit život a dílo slovanských věrozvěstů. Dílo, které aktuálně vzniká, není ani filmem, ani dokumentem. Autoři ho označují pojmem docu-drama.


Síť poutních míst by se díky tomu mohla rozrůst až na Slovensko. K vyhlášeným lokalitám, jako jsou Svatý Hostýn, Svatý Antonínek a Velehrad, by se tak připojil i sousední Šaštín se svou bazilikou Panny Marie Sedmibolestné. Morava už tak neláká turisty jen na Grand Prix, Barum Rally a podobné sportovní akce, ale také na sakrální stavby a duchovní turistiku.

„Lidé tu hledají nejen duchovno, ale i spojení přírody a historie. Toto místo má silné genius loci,“ popsal atmosféru archeologického naleziště v Mikulčicích vedoucí památníku František Synek. Toto místo každoročně navštíví na 20 tisíc turistů, přičemž jedna třetina z nich přijíždí ze zahraničí. Mikulčice, tradiční velkomoravská oblast, se také připravují na výročí oslav, které se v památníku uskuteční od 24. do 26. května.

„Mikulčický hrad mohl být jedním z pobytových míst Cyrila a Metoděje,“ upozornil Synek. Památník se proto také zaměřuje na duchovní a kulturní program, který návštěvníky láká na besedy a přednášky duchovních.

Při příležitosti cyrilometodějského výročí proběhnou i dvě odborné mezinárodní konference, a to v Praze a na Velehradě. Věnovat se mají státnímu a politickému významu obou věrozvěstů, jako i jejich odkazu v jednadvacátém století. Obě konference doprovodí výstavy v Brně, Olomouci, Praze či Zlíně. Na mezinárodní úrovni jsou v plánu také literární, výtvarné a znalostní soutěže pro děti a mládež.

Kardinál Dominik Duka očekává vysokou účast poutníků. „Cyrilometodějská pouť je totiž jakousi korunovací církevní turistiky,“ dodal Duka.

Česká televize chystá k výročí sérii projektů

Brněnské studio České televize připravuje k cyrilometodějskému výročí sérii pořadů. Jedním z nich je dokumentární film s názvem Cyril a Metoděj, který má představit nejen život a dílo věrozvěstů, ale také jejich učení. Na snímku se podílel i kreativní producent Patrick Diviš.


S věrozvěsty je spojena i hora Radhošť

S působením obou věrozvěstů se pojí i kaple sv. Cyrila a Metoděje, která od roku 1898 dominuje hoře Radhošť. Pověst hovoří o tom, že na tomto místě stál v době působení obou patronů první kříž. Podle archivních informací je ale doložitelný až dřevěný kříž z roku 1735, ke kterému byly vypravovány duchovní poutě. V roce 1862 se konala u příležitosti blížícího se výročí velká národní slavnost, na kterou zavítalo na 15 tisíc poutníků. Při této příležitosti začala i sbírka na sousoší obou věrozvěstů, které zdobí horu do dnešních dnů.

Zdroj: Zajímavosti Beskyd


Projekt Morava napoleonská zve na třicet míst kraje

Na letošním 22. ročníku mezinárodního veletrhu zástupci kraje představili projekt Morava napoleonská, jehož součástí je i speciální brožura. Ta představuje jednotlivá místa na jižní Moravě, jež jsou spojena s osobností Napoleona Bonaparta. Většina lidí má jeho působení spojené výhradně s bitvou u Slavkova. Míst, která Napoleon navštívil, je ale mnohem více.

Celkem třicet turistických cílů je zařazeno do osmi tematických tras, které návštěvníky zavedou na bitevní pole, do méně známých muzeí i k významným pomníkům. Trasy jsou jednodenní i vícedenní a zahrnují místa spojená také s bitvou u Znojma z roku 1809.

Cyklisté v regionu objevují tematické trasy

Pozornost věnuje veletrh také rostoucímu trendu cykloturistiky. Nejen cyklistům, ale i zástupcům komunální správy je věnována expozice Cykloturistika nejen v regionech ČR. Plocha o rozloze téměř 600 m2 nabídne ucelený přehled o cykloturistických možnostech jednotlivých krajů a aktivitách měst a obcí. Zajímavé jsou pro cyklisty tematické trasy, které křižují celé území ČR. Na mnohých místech protínají státní hranici a umožní uživatelům objevovat příhraniční oblasti sousedních států.

V programu veletrhů je festival Go Kamera, setkání a prezentace cestovatelů, letošním tématem bude Nepál a Himaláje.