Krnovští radní řeší, co s hernami. Mnozí lidé je ve městě nechtějí

Krnov - Krnovští zastupitelé musejí vyřešit dilema. Na začátku roku získali do městského rozpočtu 12 milionů z provozu heren. Jenže ve stejnou dobu dostali i petici a výsledky ankety, kterou lidé žádají omezení nebo zrušení heren ve městě. Radnice teď musí rozhodnout, jak bude postupovat dál.

Proti hernám v Krnově vznikla v tamních kostelích a modlitebnách petice se stovkou podpisů. Zástupci šesti církví žádají, aby z města výherní automaty a videoloterijní terminály zmizely.

„Naší peticí chceme podpořit ty radní města, kteří vnímají negativní dopady hazardu na obyvatele. Že zisk z automatů nemůže nikdy pokrýt škody, které automaty způsobují,“ uvedl adventistický kazatel Tomáš Sedlák.

Stejný požadavek vznesli i lidé, kteří ke konci roku odpovídali v městské anketě – herny poblíž svých domů nechtějí.

Město ale z provozu heren získává do rozpočtu nemalé peníze – za loňský rok 12 milionů. Herny zrušit a automaty zakázat navíc nemůže. Jediným způsobem, jak místní kasina omezit, by tak mohla být nová vyhláška.

„Bohužel, tyto automaty jsou v soukromých objektech a to nás omezuje. Kdybychom najednou plošně odmítli všechny automaty, tak se obávám, že na nás budou podávány žaloby pro maření podnikání,“ uvedla starostka Krnova Alena Krušinová.

Město by hernám mohlo například omezit otvírací dobu. Jak bude vyhláška vypadat a jak odpovědět na petici, to budou muset rozhodnout zastupitelé na svém únorovém zasedání.