Lidé z Žiliny vybrali na sousedy, kterým vyhořel dům, 280 tisíc

Nový Jičín - Nový začátek, tak hodnotí rodina Mikulenkova z městské části Žilina finanční dar, který jim předal starosta Nového Jičína. Před třemi měsíci jim shořel dům. Následovala nevídaná vlna solidarity. V obci, která zažila v roce 2009 povodně, se nadaci ADRA podařilo v dobrovolné sbírce vybrat historicky jednu z nejvyšších částek.

Dům Mikulenkových shořel v noci kvůli vadné prodlužovací šňůře od mrazáku. Zachránili jen sebe a sedmitýdenní štěně. První pomoc přišla okamžitě. Od sousedů.

„Hned ten den ráno nám rodina Zimulových nabídla, že se můžeme k nim nastěhovat. To je k nezaplacení. Nabídli nám bydlení bez nájmu, bez inkasa. Hodně si toho ceníme,“ řekl Jiří Mikulenka.

Bolest rodiny chtěli zmírnit i další sousedé. Původně spontánní sbírku nakonec zaštítilo město a organizace ADRA. Finální částka je 280 tisíc korun. 

„Jedná se o rekordní částku. Když pomáhá Adra při povodních, součet všech humanitárních darů, od všech organizací, pokud jde o totálni demolici, je 200 tisíc korun. V porovnámí s tím je díky solidaritě občanů tato částka velmi vysoká,“ uvedl předseda správní rady Adry Michal Čančík.

Podle obyvatel Žiliny za to může jiná tragédie - povodně z roku 2009. „Většina nás tady v Žilině byla v době povodní pod vodou. Zjistili jsme, jaká to je hrůza. To v nás vzbudilo pocit soudružnosti,“ řekl předseda osadního výboru v Žilině Jaroslav Peroutka.

„Ty peníze bychom chtěli použít na celou betonovou desku. To bude základ nového rodinného domku. Chtěli bychom začít co nejdříve,“ řekl Mikulenka. Manželé Mikulenkovi tráví na stavbě každý den. I díky pomoci přátel doufají, že budou v novém domě už na příští Vánoce.