Školáci a učitelé z Opavy postavili největší perníkovou chalupu na světě

Opava - Školáci postavili v Opavě největší perníkovou chaloupku v České republice a na světě. Vznikala čtyři měsíce, je bezmála tři metry vysoká a váží tunu. Unikátní je hlavně tím, že se dá sníst do poslední cihly. Zatím je zapsaná v české knize rekordů, na zápis do té světové zatím základní škola Mařádkova z Opavy shání peníze.

Na perníkové chaloupce pracovalo 400 žáků ze základní školy Mařádkova v Opavě, celý učitelský sbor a také dobrovolníci.

„Dělali jsme to všichni ve svém volném čase, včetně dětí, známých. Padlo na to mnoho sobot a nedělí, takže rodina si moc neužila, ale vyšlo to, takže jsme strašně šťastní,“ uvedl ředitel Základní školy Mařádkova Michal Vitásek.

Chaloupka měří na délku 293 a na šířku 176 a půl centimetrů. Zastavěná plocha je přes pět metrů čtverečních. Podle pelhřimovské Agentury Dobrý den je největší na světě.

Otcem celého projektu je učitel fyziky Luboš Valenta. Nápad nosil v hlavě deset let. Poslední čtyři měsíce se nezastavil, organizoval pečení perníku, testoval jeho výdrž, udělal všechny výpočty.

„Uvědomil jsem si také, že při stavbě chaloupky člověk získá, jak se říká, velké know how. Naučili jsme se hodně všelijakých fíglů. Bylo to pro nás jistě přínosné,“ podotkl učitel Luboš Valenta.

Škola chaloupku nakonec vydražila. Získané peníze by chtěla využít na zápis do Guinesovy knihy rekordů, který stojí sedmdesát tisíc korun.  Cena chaloupky začínala na 5 tisících, nakonec se vydražila za 15 tisíc. Teď bude vystavená v jedné z opavských pekáren.