Počet nemocných chřipkou stoupl v Olomouckém i Moravskoslezském kraji

Olomouc, Ostrava – Lidí, kteří trpí akutními respiračními infekcemi, přibylo v Olomouckém i Moravskoslezském kraji. Zatím však nejde o epidemii. Olomoučtí hygienici evidují 1505 nemocných na 100 tisíc obyvatel, což je o zhruba 260 lidí více než v předchozím týdnu. V Moravskoslezském kraji je to podobné. Kvůli šíření nemoci zcela zakázaly návštěvy některé nemocnice, například Vítkovická, Podlesí v Třinci a nemocnice v Šumperku.

„I v ostatních nemocnicích situaci sledujeme. V případě, že by byla vyhlášena chřipková epidemie, zakázali bychom návštěvy i jinde,“ uvedla Hana Szotkowská, mluvčí společnosti Agel, pod kterou šumperská nemocnice patří.

Růžena Haliřová z olomoucké krajské hygienická stanice uvedla, že očekává, že i v olomouckém kraji spěje situace k epidemii.

„V okolních regionech už je chřipka v epidemickém výskytu, dá se tedy předpokládat, že k tomu dojde i v našem kraji,“ uvedla Haliřová.

Nově nemocné jsou hlavně malé děti a školáci.

Nejvíce nemocných je na Frýdecko-Místecku, Novojičínsku nebo Prostějovsku. Tamní školy jsou poloprázdné, protože ulehly hlavně děti. „Děti jsou velmi nemocné, dneska přišly jen tři z pětadvaceti. Školku ale zatím neuzavíráme, na pondělí rodiče přihlásili jedenáct dětí,“ řekla učitelka mateřské školy Mozartova v Prostějově.

Šíření nemoci by ale podle hygieniků mohlo zbrzdit mrazivé počasí.