Virus prasečí chřipky se dále šíří

Ostrava – V ostravské fakultní nemocnici se od pátku léčí pacientka s prasečí chřipkou. Byla sem převezena z Vítkovické nemocnice. „U šedesátileté diabetičky, u které byl prokázán virus prasečí chřipky, došlo k dýchacím potížím," potvrdila nutnost převozu nemocné ženy mluvčí Hana Szotkowská.

Chřipkou tento týden vážně onemocněla také devětačtyřicetiletá žena z Opavska, která netrpěla žádnou chronickou chorobou. „Její stav je vážný, ale děláme všechno proto, aby se paní uzdravila. Zásobu léků máme k dispozici," říká primář infekčního oddělení Petr Kümpel. Pacientka nebyla proti chřipce očkovaná a netrpí žádným chronickým onemocněním.

Tyto pacientky přibyly ke dvěma případům závažného onemocnění chřipkou, které moravskoslezští hygienici evidovali minulý týden.

Roste i počet dalších lidí, které trápí kašel, rýma a další respirační infekce. Krajská hygienička Helena Šebáková upřesnila, že na sto tisíc obyvatel kraje nyní připadá 1506 nemocných, což je o třináct procent více než minulý týden.

Nemocnice chrání své klienty před další nákazou omezeným nebo úplným zákazem návštěv. Částečný zákaz návštěv platí v Nemocnici s poliklinikou v Karviné - Ráji, Městské nemocnici Ostrava nebo havířovské nemocnici. Vítkovická nemocnice v Ostravě i Nemocnice Podlesí v Třinci návštěvy zakázala zcela.

Na chřipkovou epidemii reagují i další nemocnice.  Dnes návštěvy zakázala i nemocnice v Prostějově. Zákaz návštěv platí pro všechna oddělení. „Důvodem je rostoucí výskyt akutních respiračních infekcí v regionu. Zákaz platí ode dneška, není časově omezen a platí do odvolání,“ řekla mluvčí nemocnice Hana Szotkowská.

V týdnu již uzavřela brány návštěvníkům také šumperská nemocnice. Naopak největší zdravotnické zařízení v kraji, Fakultní nemocnice v Olomouci, mimořádným opatřením zatím odolává.