Ostravští hasiči lovili v domě čtyřmetrovou krajtu

Ostrava - Jednotka profesionálních hasičů ze stanice HZS MSK Ostrava - Přívoz úspěšně odchytila dnes brzy ráno čtyřmetrovou krajtu písmenkovou, a to v jedenáctipodlažním bytovém domě v Ostravě - Porubě. Hasiči tak předešli případným komplikacím, pokud by predátor začal putovat dolů stupačkami.

Na začátku případu se šťastným koncem byla nepozornost. Zkušený chovatel bydlí v jedenáctém podlaží bytového domu. Ve svém bytě má skleněné terárium a chová zde 5 krajt písmenkových o délce 4-5 metrů. Díky nedovřeným posuvným dveřím se čtyřem hadům podařilo uniknout. Majitel tři z nich rychle chytil a vrátil do terária, čtvrtá krajta však unikla a rychle si našla místo na horní ploše podhledu v koupelně, kde bylo teploučko od trubek.

Majitel nejprve zavolal Městskou policii Ostrava. Ani se strážníkem, také chovatelem hadů, se jim nepodařilo krajtu stáhnout dolů. Aby se nepokusila dostat do stupaček a k sousedům, nalil do rozprašovače vodku (hadi nesnášejí alkohol…) a prostor jím pořádně vystříkal.

Operační středisko hasičů bylo o neobvyklé události informováno v sobotu krátce před čtvrtou hodinou ranní. Do Poruby byla vyslána jednotka Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK), která se mj. specializuje i na odchov zvířat.

Hasiči použili teleskopickou tyč se speciálním trhacím hákem, jímž hada zachytili. I když krajta nebyla obtočena kolem žádné trubky a jen ležela na horní straně podhledové desky, přilnula k ní velmi silně. Tři hasiči tak museli použít veškerou sílu, aby krajtu stáhli dolů.

Krajta písmenková sice není jedovatá, ale je to výborný škrtič a také může případného nepřítele tvrdě a bolestivě kousnout. Tato měla čtyři metry a v průměru až 15 centimetrů.