„Víkend byl úspěšný,“ hlásí provozovatelé lyžařských areálů

Moravskoslezský kraj - Lyžaři, snowboardisté i běžkaři si tento víkend přišli na své. Přestože počasí nebylo ideální, provozovatelé si návštěvnost zimních středisek pochvalují. Výrazně jim prý pomohl i fakt, že se sníh stále drží i ve městech. A to bylo pro příznivce zimních sportů rozhodující. Vyrazili do hor.

Například do Ski areálu Bílá zavítalo v sobotu okolo 2500 lidí, v neděli jich bylo asi 1800. Na sjezdovkách nyní leží v průměru okolo 60 centimetrů sněhu, ve volné přírodě se sněhová pokrývka pohybuje okolo 30 až 35 centimetrů. „Určitě jsou místa, kde by to sníh potřebovalo, ale na to, jaké jsou nyní možnosti, jsou podmínky dobré,“ míní vedoucí areálu Jaroslav Vrzgula.

Podobná situace byla i v Mostech u Jablunkova. Tam je na sjezdovkách asi 70 cm sněhu a v sobotu tam dorazilo na 600 návštěvníků, pro které byl navíc připraven doprovodný program s policií ČR. „Měřila se i rychlost lyžařů a lidé tak měli možnost si uvědomit, jak rychle jezdí po sjezdovce,“ uvedl provozní Jaroslav Bojko s tím, že v neděli už tradičně byla návštěvnost o něco nižší.

Čerstvě napadaný síh přilákal o tomto víkendu i do Jeseníků značné množství lyžařů. Podle některých provozovatelů lyžařských středisek se návštěvnost rovnala období vánočních svátků.  „O víkendu to byla pohoda, každý den přijelo tak na 400 lidí. Bylo bezvětří a teploty se pohybovaly kolem pěti stupňů pod nulou. S návštěvností jsem byl spokojen,“ řekl Rostislav Procházka z lyžařského areálu v Branné na Šumpersku. Na svazích zde nyní leží kolem 40 až 60 centimetrů sněhu.

Na Ovčárně leží sněhu ještě více, na sjezdovkách je to až půldruhého metru přírodní sněhové pokrývky. Přesto zde naopak bylo lyžařů minimum. Nejvýše položené lyžařské středisko v tuzemsku totiž čím dál více doplácí na svou polohu a obrovskou konkurenci níže položených areálů. Na Ovčárně se tak především proháněli běžkaři, kteří mají odtud výchozí pozici na trasy po okolních hřebenech, kde leží až tři čtvrtě metru sněhu. Podle náčelníka tamní horské služby byly všechny strojově upravované trasy na víkend připraveny.

V horách zatím stále platí druhý stupeň lavinového nebezpečí. Situaci v lavinových katastrech v Jeseníkách specialisté měřili v pátek, hodnotu však nakonec ponechali.