Olomouc má online bezbariérovou mapu města

Olomouc - Olomouc má za sebou další krok k naplňování projektu města bez bariér. Na webových stránkách radnice totiž začala fungovat online bezbariérová mapa. Lidem i návštěvníkům Olomouce, kterým překážky komplikují běžný život, nabízí zcela novou možnost naplánovat si cestu tak, aby se bariérám vyhnuli.

Michal Koutný je kvůli poruše růstu od narození na vozíčku. Po Olomouci na něm najel už tisíce kilometrů. Tvrdí, že za posledních patnáct let se tam stav chodníků, cest, zastávek i vstupů do úřadů nebo restaurací výrazně zlepšil. Přesto ještě stále naráží na místa, kterými neprojede.

Vozíčkáři mají problémy především v okrajových částech města a také v jeho historickém středu. Vozíčkářům a dalším zdravotně postiženým, ale i matkám s kočárky, teď online bezbariérová mapa města usnadní život. Lidé v ní najdou trasy, po kterých se dostanou bez obtíží. Nechybí ani ty, které upozorňují na nástrahy a omezení.

„Je to výborný nápad, protože člověk si takhle najde, kudy se zhruba dostane, kam potřebuje,“ chválí mapu Michal Koutný.

„V současné chvíli tam jsou jenom body, které dávají informaci o tom, jestli tam je nebo není bezbariérová úprava. Máme v plánu vytvořit i aplikaci, která by vyhledala nejsnazší trasu,“ uvedla manažerka projektu Bezbariérová Olomouc Jana Čuková.

V online mapě jsou uvedeny tři druhy dat – linie, překážky a zastávky městské hromadné dopravy. Úroveň bezbariérovosti je barevně odlišená.

Při tvrobě mapy pomáhá i olomoucký spolek vozíčkářů Trend. „Snažili jsme se spolupracovat při mapování některých úseků. A protože je mapa stále v testovací verzi, shromažďujeme připomínky pro případné úpravy,“ uvedl předseda spolku Milan Langer.

Online mapa je součástí projektu Bezbariérová Olomouc, který ve městě funguje jedenáct let. Hanácká metropole za něj získala několik ocenění. Naposledy v roce 2011, kdy Evropská komise ocenila využití informačních a komunikačních technologií pro osoby se zdravotním postižením.