Lidé z Přerova marně žádají o pokácení starých bříz. Některé padají samy

Přerov - Obyvatele Vaňkovy ulice v Přerově ohrožují letité břízy. V sobotu jeden z patnáctimetrových stromů spadl. Zřítil se v noci, nikoho nezranil, poškodil ale auto. Lidé přitom žádali magistrát o pokácení nebezpečných stromů už několikrát. Radnice prý nemá peníze.

Obyvatele Vaňkovy ulice vzbudila v sobotu časně ráno obrovská rána. Patnáct metrů vysoká bříza spadla k zemi.

Podle obyvatele ulice Milana Moučky bylo velké štěstí, že bylo teprve půl páté ráno a po ulici nikdo nešel.

Břízy tam rostou minimálně šedesát let, téměř stejně dlouho jako domy. Obyvatelé Vaňkovy ulice o jejich pokácení usilují od roku 2005. První bříza sama spadla v roce 2007. O pokácení stromu, který spadl v sobotu, žádali naposledy loni. Magistrát žádost uznal, ale k odstranění stromu se nedostal.

„Kácení probíhá vždy od poloviny listopadu do konce března. Stromy, které nespadly, pokácíme do konce března,“ uvedla Svatava Doupalová z odbrou správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu. Proč se tak nestlo dříve, to město vysvětluje nedostatkem peněz.

Miroslav Fiedor, který ve Vaňkově ulici bydlí, tvrdí, že radnice riskuje zdraví lidí, které mohou stromy zabít.

Pokácení vzrostlého stromu stojí podle odborníků zhruba od čtyř do šesti tisíc korun. V ulici zbyly ještě čtyři břízy. Lidé doufají, že je město stihne pokácet dřív, než zase spadnou samy.