Saxofonista Michal Žáček vydal debutové album Beautiful Day

Ostrava - Vyhledávaný studiový i koncertní hudebník a dechový virtuóz Michal Žáček vydal své první sólové album. Nese název Beautiful Day a podílí se na něm přední čeští i světoví zpěváci a muzikanti.

Charismatický Vojtěch Dyk, křehká Tonya Graves, slavný džezový bubeník Dave Weckl nebo světový trombonista a zpěvák Ashley Slators - ti všichni přikývli na spolupráci debutového cédé Michala Žáčka.

„Hlavně jsem chtěl, aby na tom pracovali lidi, které mám rád a kteří mají rádi mne. Není to kšeft. Je to o tom, že nás to baví a chceme, aby to bylo co nejlepší,“ říká saxofonista.

Michal Žáček, který se svým saxofonem procestoval svět, je na české hudební scéně žádaným zbožím. S různými interprety nahrál na třicet nosičů. Přesto – Beautiful day je teprve jeho první sólové album. Kvůli časové vytíženosti Michala Žáčka i producenta a skladatele Borise Urbánka zrálo šest let.

„Je tam hodně popu, intimního jazzu, něco je hodně jednoduché, něco je funky, jedna věc je bigbeatová. Je to dost pestré album,“ charakterizuje album sám Michal Žáček.

Podle skladatele a pianisty Borise Urbánka je Žáček ceněný mimo jiné za svou přizpůsobivost. „Své ego nikdy nedává do popředí. Vždy vycítí, kdy má hrát a kdy naopak ustoupit,“ říká Urbánek.

Někdy příště by Michal Žáček rád vydal album pro děti. Jeho potomci jsou titž z tátovy debutové desky zcela nadšené.