Důchodci se vrátí do vyhořelého domova příští týden

Příbor - Obyvatelé vyhořelého domova pro seniory v Příboru na severu Moravy se do svých bytů vrátí zřejmě už příští týden. Při včerejším požáru zemřely dvě ženy a další tři lidé zůstávají v nemocnicích. Senioři a jejich rodiny se mohli dnes domů alespoň podívat a vyzvednout si nejnutnější věci.

Dcera Libuše Ondruškové vyklízí ledničku v bytě své matky. Malý příbytek stejně jako většina ostatních požáru unikl. Dvacet čtyři důchodců ale uteklo před plameny bez ničeho.
 
Šest seniorů, kteří nenašli jiné ubytování, strávilo svou první noc v domě s pečovatelskou službou v nedaleké Kopřivnici. Dostali tam také potraviny a hygienické prostředky.
 
„Mají tady postele, noční stolky, skříně, kuchyňské zázemí, sociální zázemí, televizi. A k dispozici mají i denní Domovinku,“ uvedla ředitelka Střediska sociálních služeb Kopřivnice Eva Mündleinová. Starosta Kopřivnice Josef Jalůvka ujistil, že ubytování budou mít lidé z poničeného domova tak dlouho, jak bude potřeba.

V náhradním bydlení žije i šestadevadesátiletá Adolfina Rožnovská. Do svého bytu se dnes poprvé od požáru podívala. Doprovodili ji ošetřovatelé.
 
Jenom škody na budově odhaduje radnice na sedm set tisíc korun. Kolik bude stát nové vybavení a další věci, to zatím nikdo nevyčíslil.
 
Začaly také první opravy. Dělníci musí vyměnit dveře, opravit elektroinstalaci a rozvody topení plynu a vody. „Předpokládáme, že koncem příštího týdne by se už mohli lidé vracet. Pouze v případě tří nejvíce zasažených bytů bude rekonstrukce trvat asi trochu déle,“ uvedl ředitel Správy majetku města Příbora Vladimír Bajnar. 

Starosta Milan Strakoš dodal, že budova je pojištěna. „Část se bude hradit z pojistky, a potom je to otázka zavinění,“ naznačil starosta. Příčina požáru však podle mluvčího novojičínské policie není stále zcela zřejmá. „Čekáme na expertízy vzorků a předmětů,“ uvedl Petr Gřes.

Z pěti lidí lidí, kteří se při požáru nadýchali kouře a zůstali v péči lékařů, zůstávajíi v nemocnicích tři. Nejhůře je na tom osmašedesátiletý muž, který bojuje o život.