Cenu města Brna převzalo čtrnáct laureátů

Brno - Čtrnáct laureátů z řad umělců, vědců i sportovců v úterý večer převzalo na Nové radnici Ceny města Brna z rukou primátora Romana Onderky. Mezi oceněnými byli například sociolog Ivo Možný, sportovci Jindřich a Jan Pospíšilovi nebo trumpetista Jan Slabák z dechové kapely Moravanka.

„Letošní ročník Cen města Brna byl významný. Měli jsme tu například několikanásobné vítěze v kolové, vědce, docenty, profesory, bývalé rektory Masarykovy univerzity, zkrátka osobnosti, které se podílely na tom, aby Brno mělo svůj význam v rámci celé Evropy,“ řekl po ceremoniálu Onderka.

Lidé letos podali 55 návrhů na ocenění 43 osobností, tří dvojic a jednoho kolektivu. Mezi oceněnými byl i vědec Radimír Vrba, jenž se podílí na výstavbě vědeckého centra CEITEC v Brně, cenu za přírodní vědy obdržel hydrogeochemik Radan Květ. Cenu za architekturu převzal Miroslav Spurný, žák Bohuslava Fuchse, který postavil například budovu BVV na výstavišti či nemocnici v Bohunicích.

Přínos v hereckém světě ocenili zastupitelé Brna cenou pro herečku Janu Hlaváčkovou, ocenění za svou práci získal šperkař Jiří Drlík. Za osobitý styl a velký přínos v umění si cenu odnesla akademická malířka Zdena Höhmová. V oblasti žurnalistiky zastupitelé ocenili katolického publicistu Josefa Koláčka, cenu dostal také literární vědec a teatrolog Viktor Kudělka.

Cenu za výchovu a vzdělávání dostal Eduard Schmidt, emeritní rektor Masarykovy univerzity. O mezinárodní spolupráci se podle radních zasadil nejvíce Polák Ryszard Grobelny, dlouholetý primátor partnerského města Poznaň. Cenu za něj převzal jeho první náměstek. Cenu za sport dostali někdejší reprezentanti Jindřich a Jan Pospíšilovi, kteří získali dvacetkrát titul mistrů světa.