Písní proslavený pivovar hledá majitele. Ve hře je i Uherské Hradiště

Jarošov (Uherské Hradiště) - Jarošovský pivovar možná získá nového majitele. Současný vlastník, společnost Heineken, se chce zchátralého komplexu, kde výroba piva skončila už v roce 1997, zbavit. Zájem o odkoupení jarošovského pivovaru, který proslavila stejnojmenná píseň kapely Argema, má i uherskohradišťská radnice. O novém majiteli by se mělo rozhodnout do konce února.

V Jarošově se pivo vařilo od 17. století, teď je areál více než patnáct let prázdný. Nyní se rýsuje možnost, že pivovar odkoupí přímo Uherské Hradiště. Objekt chce otevřít a znovu do něj vrátit život. Rádo by volné prostory nabídlo malým soukromým podnikatelům, kteří by zde mohli vytvořit zónu obchodu i odpočinku.

Výroba piva ve velkém se tak už do Jarošova nejspíš nevrátí. Město ale zvažuje, že pokud bude úspěšné, mohlo se tam pivo vařit alespoň ukázkově pro návštěvníky. Plány Uherského Hradiště zatím nemají jasné obrysy.

Vloni se pivovar stal jedním z argumentů jarošovských separatistů, kteří usilovali o odtržení místní části od Uherského Hradiště. Nelíbilo se jim, že se vedení města dostatečně nesnaží o vyřešení situace chátrající dominanty. Místní se nakonec v referendu vyslovili proti odtržení.

Píseň Jarošovský pivovar

"Léta tam stál, stojí tam dál

pivovar u cesty, každý ho znal.

Léta tam stál, stát bude dál,

ten, kdo zná Jarošov, zná pivovar."

Díky legendární písni kapely Argema zná pivovar v Jarošově i ten, kdo v této části Uherského Hradiště nikdy nebyl a zdejší pivo ani neochutnal. Song z poloviny 90. let pivovaru věštil, že „stát bude dál“. V tom se kapela nemýlila, pivovar skutečně pořád stojí. Výroba piva v něm ale skončila pouhé tři roky poté, co Argema píseň představila.


V 19. století na jižní Moravě fungovaly desítky pivovarů

Na konci 19. století fungovaly na jihu Moravy desítky pivovarů. Dnes se výraznější produkci věnují pouze tři z nich: brněnský pivovar na Mendlově náměstí, další ve Vyškově a v Černé Hoře. Zatímco předminulé století pivovarnictví přálo, následná éra komunismu, rostoucí konkurence i rozdělení československého trhu způsobily zánik mnoha jihomoravských pivovarů.

Známému pivovaru Starobrno konkuroval v moravské metropoli ještě pivovar Moravia. Roky konkurenčních bojů mu příliš neprospěly. Loni v létě se podařilo v dražbě prodat sladovnu, jejíž cena se vyšplhala na 40 milionů korun.

Architektonickým klenotem byl areál pivovaru v Jehnicích, kde se pivo vařilo až do druhé světové války. Pivovar také patřil k největším na jihu Moravy, nyní je původní areál zcela zdevastován.

Konec pivovarů v Jihomoravském kraji dokládá osud znojemského piva Hostan. Radnice areál odkoupila v roce 2010 za 26 milionů korun. Dodnes si s ním neví rady. Nadnárodní společnost Heineken, která pivovar vlastnila před Znojmem, výrobu zastavila a původní budovu značně vybydlela.

Pivovarnickou minulost má také Slavkov u Brna, kde pivo teklo proudem hned ve dvou konkurenčních pivovarech. Jeden byl panský, druhý obecní. Výroba tu skončila už v první polovině 20. století. Výroba v panském pivovaru by měla být letos obnovena.

Už na jaře se plánuje znovuobnovení provozu také v zámeckém pivovaru v Břeclavi.

Podle pivovarských webů se na jihu Moravy eviduje dalších dvanáct malých pivovarů a řada rodinných minipivovarů.