Mohelnice zvažuje zřízení městské policie

Mohelnice - Na pořádek v Mohelnici by mohli dohlížet strážníci. Město uvažuje o jejich zřízení kvůli přibývajícím případům vandalismu a nerespektování veřejných vyhlášek. Rozhodnutí radních, kteří teď budou sbírat informace o fungování městské policie v podobně velkém Uničově nebo Zábřehu, musí schválit ještě zastupitelé. Poslední slovo padne zřejmě do poloviny roku.

Problémem jsou řidiči, kteří nerespektují nařízení, podle kterého si musí koupit lístek, pokud chtějí parkovat na centrálním mohelnickém náměstí, také neukáznění majitelé psů nebo hluční hosté restaurací.

„Roste drobná kriminalita jako rozbíjení městského mobiliáře, dopravní přestupky, špatné parkování,“ shrnul problémy s veřejným pořádkem starosta Mohelnice Antonín Navrátil.

Radní, kterým už došla trpělivost, teď proto zvažují, jak situaci řešit. Možnosti jsou tři - posílení kamerového systému, dohoda s jiným městem, které by Mohelnici půjčovalo svoje strážníky, nebo zřízení vlastní městské policie.

V případě zřízení městské policie by ale přicházela v úvahu jen menší jednotka. Zástupci města teď proto budou sbírat informace o tom, jak je to se strážníky jinde. Poradit se chtějí třeba v nedalekém Uničově. Tam městská policie funguje od poloviny roku 2007.

„Takový krok je třeba dobře vážit, proto je finančně velmi náročný. Uničov stojí městská policie zhruba milion korun ročně,“ říká starosta Uničova Dalibor Horák.

Vedení mohelnické radnice bude mít celou analýzu k dispozici na jaře. Zastupitelstvo by o případném zřízení městské policie mělo rozhodnout do konce června. Pokud budou zastupitelé pro, měla by začít fungovat v druhé polovině roku.